reklama

Ponad 100 ton elektroodpadów w pół roku. Będzie coraz więcej

Opublikowano:
Autor:

Ponad 100 ton elektroodpadów w pół roku. Będzie coraz więcej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskW ciągu pół roku w Gdańsku zebrano od mieszkańców 130 ton elektroodpadów. Widząc rosnące zapotrzebowanie na usługę odbioru i utylizacji tego typu sprzętu, planuje się rozwój systemu gospodarowania elektroodpadów.
reklama

Gdańsk oferował do niedawna dwie miejskie usługi odbioru od mieszkańców elektroodpadów. Jedną z nich jest Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych organizowana trzy razy w roku. Polega na odbiorze odpadów w określonych punktach we wszystkich dzielnicach, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Drugą usługą jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowany w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach. Tutaj mieszkańcy samodzielnie dostarczają i bezpłatnie przekazują elektroodpady. 

Dzięki tym usługom mieszkańcy Gdańska mogą się pozbyć niepotrzebnych sprzętów, takich jak: zużyte baterie, tonery do drukarek, suszarki, czajniki, telewizory, pralki i lodówki. Z powodu rosnącej ilości tego typu odpadów Wydział Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku reformuje system gospodarowania elektrośmieciami. 

reklama

– Naszym celem było poważne zwiększenie potencjału i podniesienie jakości usług w tym zakresie. Uznaliśmy, że muszą być bardziej dostępne, pojawiać się częściej i bliżej domu, a ponadto zależało nam, by uczynić je bardziej przyjaznymi dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. 

W tym roku do dotychczasowych dwóch usług dołączyły dwie nowe. W tym roku uruchomiono odbiór wielkogabarytowych elektroodpadów z domów mieszkańców po uprzedniej rezerwacji terminu. Ponadto na terenie miasta uruchomiono 65 czerwonych pojemników, do których można wrzucać wyłącznie małe elektroodpady. Zlokalizowane w całym mieście pojemniki są opróżniane po ich zapełnieniu. Władze Gdańska informują, iż nowe usługi cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców.

reklama

– W tym czasie zrealizowaliśmy 1415 zgłoszeń odbiorów ciężkich dużych elektroodpadów z domów gdańszczanek i gdańszczan. Rekordowy był kwiecień, kiedy to zebraliśmy w ten sposób 20 ton. Równie duże zainteresowanie budzą czerwone pojemniki. Urzędnicy dostawali nawet liczne prośby o ich ulokowanie w konkretnych rejonach. Uśredniając, w każdym z takich pojemników mieszkańcy umieścili 460 kg drobnych i małych elektroodpadów. Jako społeczność sukcesywnie wchodzimy na coraz wyższy poziom odpowiedzialności ekologicznej – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Magistrat informuje także, iż planują kolejne inwestycje w zakresie gospodarki odpadami.

– W następnych krokach, począwszy od przyszłego roku, będziemy budować i otwierać w różnych częściach miasta Sorterownie. To małe, estetyczne centra przekazywania do utylizacji odpadów nietypowych, nie tylko elektrycznych i elektronicznych, ale też między innymi opon, mebli czy zużytych farb. Znakomicie one się przyjęły w zachodniej Europie, służą też do wymiany zbędnych przedmiotów użytkowych między mieszkańcami. Jestem przekonany, że podobnie będzie w naszym mieście - twierdzi Piotr Grzelak.

reklama

W pierwszym półroczu tego roku odebrano następujące ilości elektrośmieci:

  • 77 ton / 1415 zgłoszeń – odbiór wielkogabarytowych elektroodpadów z domu;
  • 30 ton – zbiórka poprzez sieć czerwonych pojemników na terenie miasta;
  • 12 ton – Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych;
  • 11 ton –  osobiste dostarczanie odpadów do PSZOK w Szadółkach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama