reklama

Okręty NATO zawinęły do Gdańska

Opublikowano:
Autor:

Okręty NATO zawinęły do Gdańska - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskDo Portu Gdańsk zawinęło 11 okrętów wojennych z siedmiu państw NATO. Jednostki wchodzą w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 i przebywają w Gdańsku w ramach misji „Baltic Sentry”, której celem jest ochrona infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim.
reklama

Obecność sojuszniczych okrętów na Bałtyku to nie tylko element ćwiczeń i patroli, ale także jasny sygnał o gotowości NATO do ochrony kluczowych instalacji, takich jak podmorskie kable telekomunikacyjne czy rurociągi energetyczne.

reklama

—Stała obecność sojuszniczych jednostek w tym rejonie stanowi nie tylko demonstrację siły i solidarności członków NATO, ale tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu, konieczną dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego — informuje Regina Stawnicka, rzecznik Portu Gdańsk

Okrętem dowodzenia jest niemiecki FGS Mosel (A512), okręt zaopatrzeniowy klasy Elbe, który pełni funkcję wsparcia logistycznego. Jednostka ta transportuje paliwo, prowiant i amunicję, a także zapewnia pomoc medyczną. Najmniejsze okręty w grupie mają po 47 metrów długości, a największy, FGS Mosel, mierzy 100 metrów.

reklama

„Bałtycka Warta” – odpowiedź na nowe zagrożenia

W styczniu NATO uruchomiło operację „Baltic Sentry” („Bałtycka Warta”), której celem jest zintensyfikowanie obecności sojuszniczych sił w regionie. Działania te są odpowiedzią na coraz częstsze incydenty sabotażowe, takie jak uszkodzenie podmorskiego kabla między Helsinkami a niemieckim Rostockiem pod koniec ubiegłego roku. NATO wyraźnie wskazuje na potrzebę ochrony infrastruktury krytycznej przed działaniami tzw. „floty cieni”.

— NATO jest gotowe do obrony podwodnej infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. W ramach operacji Baltic Sentry rozmieszczone zostają jednostki wchodzące w skład Stałej Grupy Morskiej 1 (SNMG1) oraz sił przeciwminowych (SNMCMG1), a także samoloty rozpoznawcze i drony morskie, by zwiększyć sojuszniczy potencjał odstraszania, obrony i reagowania na działania destabilizujące — czytamy w komunikacie dowództwa NATO.

reklama

Polska Marynarka Wojenna na straży wybrzeża

Równolegle swoje działania kontynuuje Marynarka Wojenna RP, która od dwóch lat realizuje operację „Zatoka”. W jej ramach monitorowane są polskie wody terytorialne oraz wyłączna strefa ekonomiczna, w tym gazociągi, rurociągi i podmorskie kable. Stała obecność polskich sił morskich ma na celu przeciwdziałanie sabotażom i prowokacjom w rejonie kluczowych instalacji energetycznych i telekomunikacyjnych.

Sojusznicze jednostki zacumowały w Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte i będą dostępne do oglądania do poniedziałku, 7 kwietnia. To doskonała okazja, by zobaczyć z bliska okręty, które na co dzień strzegą bezpieczeństwa na Bałtyku.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo