reklama

Piece węglowe muszą zniknąć do 2024 roku

Opublikowano:
Autor:

Piece węglowe muszą zniknąć do 2024 roku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk Sejmik województwa pomorskiego przyjął w miniony poniedziałek przyjął uchwałę dotyczącą zmiany systemów ogrzewania budynków celem zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W przypadku miast konieczne będzie usunięcie pieców węglowych i podłączenie się do sieci gazowej lub ciepłowniczej.
reklama

Nową uchwałę dotyczącą zmiany ogrzewania radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli niemal jednogłośnie, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu. Według założeń nowej uchwały mieszkańcy miast, ogrzewający domy kotłami CO lub piecami na paliwa stałe, muszą w pierwszej kolejności podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W przypadku braku takiej możliwości, będzie zezwolenie na używanie do ogrzewania gazu lub lekkiego oleju opałowego lub inne, odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne.

 – Skala problemu jest gigantyczna. W województwie pomorskim mamy ok. 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze . Warto wspomnieć o powiązaniu zanieczyszczenia środowiska z chorobami cywilizacyjnymi. Pyły w powietrzu wpływaj choćby na choroby układu oddechowo-krążeniowego – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

W przypadku miast z ogrzewania CO i na paliwa stałe będzie można korzystać w przypadku pieców najwyższej, piątej klasy, bo aż do lipca 2035 roku. Te o niższej, trzeciej i czwartej klasie należy wymienić do września 2026 roku. Najkrótszy termin dotyczy pieców 1 i 2 kategorii. Z tych należy zrezygnować już do września 2024 roku. 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama