Nowoczesne zaplecze i indywidualna terapia
Placówka oferuje nie tylko opiekę, ale także szeroki zakres działań terapeutycznych, które mają na celu usamodzielnianie podopiecznych w codziennym życiu.W budynku, o powierzchni blisko 600 m², znajduje się 10 pokoi z łazienkami, kuchnia treningowa, pracownie (artystyczna, komputerowa i ogrodnicza), sala rehabilitacji ruchowej oraz sala doświadczenia świata.
Prezes fundacji, Janina Kaczmar, podkreśla wagę komunikacji alternatywnej, która ułatwia podopiecznym wyrażanie emocji i potrzeb.
– Nasi podopieczni mają duży problem z komunikowaniem swoich potrzeb, emocji, dlatego w terapii stosujemy komunikację alternatywną. W całej placówce mamy dużo piktogramów, które ułatwiają komunikację – zapewnia prezes fundacji Pomóż mi żyć Janina Kaczmar.
Wszyscy podopieczni mają swojego terapeutę, który indywidualnie dostosowuje program terapii. Na co dzień uczestniczą w zajęciach uczących podstawowych umiejętności życiowych, takich jak gotowanie, sprzątanie, zakupy czy pielęgnacja ogrodu. Ważnym elementem terapii jest także integracja społeczna, np. wspólne wyjścia na zakupy czy spacery nad morze.
Terapia w nowoczesnym otoczeniu
W nowo powstałym ośrodku znajdują się innowacyjne rozwiązania terapeutyczne. W pracowni komputerowej podopieczni mają dostęp do nowoczesnych urządzeń, takich jak komputery z ekranami dotykowymi czy tablety, które są dostosowane do ich potrzeb. Część ogrodnicza pozwala na naukę pielęgnacji roślin, co pomaga rozwijać umiejętności praktyczne. Sala rehabilitacyjna wyposażona jest w sprzęty do ćwiczeń, takie jak rowery, bieżnie czy wioślarze, a także w piktogramy ułatwiające ich obsługę.Sala doświadczenia świata oferuje m.in. terapię sensoryczną, która wspomaga wyciszanie emocji.
– Są w niej na przykład magiczny dywan, który ilustruje taflę wody z szumem fal. Jest tam też łóżko wodne i kolumna wodna oraz liczne pomoce do terapii sensorycznej. Mamy też ścieżkę sensoryczną i świetlne klocki – informuje prezes fundacji.
– Ponadto, każdy z podopiecznych musi dbać o porządek w pokoju włącznie z np. praniem (obsługa pralki, suszarki, wieszanie prania itd.). Te proste czynności, które dla osób zdrowych, są naturalne, to dla nich gigantyczny wysiłek – tłumaczy prezes Kaczmar.
Całodobowa opieka i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Placówka skierowana jest do osób dorosłych z autyzmem oraz innymi sprzężonymi niepełnosprawnościami, takimi jak epilepsja czy niepełnosprawność intelektualna. Fundacja Pomóż mi żyć stawia na treningi usamodzielniające, pomagając mieszkańcom w codziennych czynnościach, które dla osób neurotypowych są naturalne, a dla podopiecznych placówki stanowią wielkie wyzwanie. Placówka zapewnia wsparcie w postaci całodobowej opieki, treningów umiejętności społecznych, rehabilitacji oraz pomocy psychoterapeutycznej.Koszt inwestycji wyniósł prawie 10 mln zł, z czego znaczną część – ponad 8 mln zł – pochodzi z funduszy europejskich.
Placówka, oprócz opieki od poniedziałku do piątku, oferuje także możliwość krótkoterminowej interwencji w sytuacjach kryzysowych, co jest kluczowe w zapewnieniu ciągłości wsparcia dla osób z autyzmem oraz ich rodzin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.