reklama

Nowy niszczyciel min ORP "Czajka" powstaje w naszym mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Gdańsk

Nowy niszczyciel min ORP "Czajka" powstaje w naszym mieście - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

foto UM Gdańsk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskWe wtorek, 15 października 2024 roku, w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyło się oficjalne cięcie pierwszej blachy, które rozpoczęło tym samym budowę szóstego niszczyciela min typu „Kormoran II”. Nowoczesna jednostka będzie służyła w 13. Dywizjonie Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety w Gdyni.
reklama

Dziesięć lat doświadczenia w budowie niszczycieli min

ORP "Czajka" to szósty okręt z serii niszczycieli min typu „Kormoran II”, budowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. (lider projektu), PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Historia budowy nowoczesnych niszczycieli min w Gdańsku rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku wraz z początkiem budowy pierwszej jednostki – ORP „Kormoran”. Okręt ten wszedł do służby w 2017 roku, a jego eksploatacja umożliwiła wprowadzenie licznych ulepszeń w kolejnych jednostkach.

ORP „Albatros” oraz ORP „Mewa”, które zostały przekazane Marynarce Wojennej w 2022 i 2023 roku, stanowią rozwinięcie projektu „Kormoran II”, oferując ulepszone zdolności operacyjne. Dzięki doświadczeniom z tych okrętów, budowane obecnie jednostki – w tym ORP „Czajka” – będą posiadały optymalne możliwości działania w wymagających warunkach na morzu.

reklama

Zaawansowane technologie i nowoczesne wyposażenie

Kolejne niszczyciele min typu „Kormoran II” są projektowane z myślą o skutecznej walce z minami morskimi. Ich głównym zadaniem jest poszukiwanie, identyfikacja i neutralizacja min oraz innych materiałów wybuchowych zarówno w wodzie, jak i na dnie akwenów. Okręty te będą operować nie tylko w polskiej strefie ekonomicznej, ale również w ramach międzynarodowych misji NATO na Morzu Bałtyckim i Północnym. Nowoczesne technologie, w tym zaawansowane systemy uzbrojenia artyleryjskiego oraz podwodne systemy przeciwminowe, pozwalają im na realizację tych zadań w zróżnicowanych warunkach hydrometeorologicznych.

– Realizacja kontraktu na budowę serii sześciu nowoczesnych niszczycieli min oraz dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego typu Sigint (signal intelligence), a także przekazana już seria sześciu wielozadaniowych holowników projektu B860 umacnia pozycję Remontowej Shipbuilding S.A sprawdzonego i wiarygodnego partnera Marynarki Wojennej w procesie modernizacji polskiej floty - podkreśla Aleksandra Tesmer, manager ds. promocji i reklamy w gdańskiej stoczni.

reklama

Parametry techniczne ORP „Czajka”

ORP „Czajka”, podobnie jak pozostałe okręty z serii „Kormoran II”, charakteryzuje się imponującymi parametrami technicznymi, które pozwalają na skuteczne realizowanie zadań przeciwminowych. Oto najważniejsze z nich:

Wyporność: do 850 ton,

Długość całkowita: 58,50 metra,

Szerokość maksymalna: 10,30 metra,

Zanurzenie: 2,7 metra,

Załoga: 48 osób (plus możliwość zaokrętowania dodatkowych 6 osób).

Wzmocnienie polskiej Marynarki Wojennej

Budowa niszczyciela min ORP „Czajka” to nie tylko inwestycja w nowoczesne technologie, ale także ważny element wzmocnienia zdolności operacyjnych polskiej Marynarki Wojennej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz zaawansowanym systemom przeciwminowym, okręty typu „Kormoran II” stanowią kluczowe narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa morskiego zarówno w polskich wodach, jak i na arenie międzynarodowej.

reklama

Wodowanie jednostki planowane jest na grudzień 2025 roku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama