reklama

Niebezpieczne odpady nareszcie zniknęły z Przeróbki

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczne odpady nareszcie zniknęły z Przeróbki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdańsk
reklama

Po kilku miesiącach udało się wywieźć niebezpieczne substancje porzucone na terenie przy ul. Siennickiej na Przeróbce. Usunięto ponad 200 ton szkodliwych odpadów. Miasto Gdańsk zwróci się do właściciela odpadów o zwrot kosztów jego usunięcia, wynoszący blisko 1 mln złotych.

Koszt usunięcia odpadów wyniósł 996 300 zł. Taka była najniższa wartość oferty w przetargu na pozbycie się niebezpiecznych substancji, który wygrała firma Port Service. O zwrot tych środków magistrat zwróci się do właściciela porzuconych odpadów. Jednocześnie miasto złożyło wniosek o dofinansowanie przeprowadzonej operacji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według przepisów miasto może liczyć najwyżej na zwrot jedynie około 10% kwoty przeznaczonej na utylizację.

reklama

Pojemniki z niebezpiecznymi substancjami na Przeróbce odkryto blisko rok temu. Z powodu przewidzianej prawy procedury administracyjnej, załatwienie formalności związanych z usunięciem odpadów zajęło kilkanaście tygodni.

- Zgodnie z ustawą musieliśmy dokonać szeregu działań. Po pierwsze: zwróciliśmy się z prośbą o opinię do organów, głównie administracji rządowej, wymienionych w tej ustawie. Na wydanie opinii miały 14 dni. Po ich uzyskaniu, musieliśmy przeprowadzić przesłuchanie posiadacza tych odpadów - tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Trzeba było także dokonać przesunięcia w budżecie naszego miasta i znaleźć w nim około 1 mln złotych. Kolejną procedurą było ogłoszenie zamówienia publicznego na usunięcie tych odpadów. Przetarg został ogłoszony, po konsultacjach z odpowiednimi służbami – dodaje .

reklama

Jak zaznaczają urzędnicy, choć odpadów już nie ma, problem porzucania niebezpiecznych substancji pozostaje. Ich zdaniem nielegalne gospodarowanie odpadami i podrzucanie ich jest w naszym kraju coraz częstszą praktyką. Przedstawiciele władz miejskich zaznaczają, że z uwagi na nasilanie się problemu konieczne jest wsparcie pod kątem finansowym i instytucjonalnej ze strony rządu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama