Od 17 kwietnia w życie wchodzi nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, które zakazuje fotografowania wybranych obiektów uznanych za kluczowe dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Nowe przepisy obejmą nawet 25 tysięcy lokalizacji w całym kraju – mogą to być m.in. porty, dworce, lotniska czy obiekty wojskowe. Zmiany wynikają z ustawy o obronie Ojczyzny z marca 2022 roku i mają na celu zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej.
Zakaz fotografowania – co się zmienia?
Nowe przepisy wprowadzają konieczność uzyskania specjalnego zezwolenia na fotografowanie obiektów, które znajdą się na liście chronionych lokalizacji. Każdy, kto będzie chciał zarejestrować obraz takiego miejsca – niezależnie, czy aparatem, kamerą, czy telefonem – będzie musiał złożyć formalny wniosek do zarządcy obiektu. Dokumentacja powinna zawierać dane osobowe i cel wykonywania zdjęć. Decyzja o przyznaniu zgody zostanie wydana w terminie do 14 dni.
W miejscach objętych zakazem pojawią się specjalne tablice informacyjne – kwadratowe, o wymiarach 60 na 60 cm, z napisem „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” oraz piktogramami przekreślonego aparatu, kamery i telefonu. Dla większej czytelności dla osób z zagranicy, napisy zostaną przetłumaczone na języki angielski, niemiecki, rosyjski i arabski.
To właśnie takie tabliczki pojawią się na obiektach strategicznych już 17 kwietnia
Za złamanie zakazu będzie groziła grzywna lub areszt. W niektórych przypadkach sąd może orzec przepadek sprzętu, nawet jeśli nie należy on do osoby wykonującej zdjęcie.
Jak będzie wyglądała sytuacja w Gdańsku?
Gdańskie instytucje, w tym port i lotnisko, przygotowują się do wprowadzenia nowych przepisów.
— Jesteśmy obecnie na etapie analizy prawnej tego obszaru, zapoznajemy się z nowymi przepisami, badamy jeszcze ten temat. Nie mamy decyzji — poinformowała Agnieszka Michajłow, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk.
Lotnisko nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji, co do miejsc objętych zakazem fotografowania. Od 17 kwietnia przed wykonaniem zdjęcia warto jednak zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie znajdują się zakazujące tego oznaczenia.
Ponad 80 miejsc objętych zakazem w Porcie Gdańsk
Z kolei Zarząd Morskiego Portu Gdańsk potwierdził, że część terenów portowych zostanie objęta nowymi ograniczeniami.
— Uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego ograniczeń w zakresie rejestrowania obrazu na terenach infrastruktury krytycznej, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zobowiązany jest do wprowadzenia zakazu fotografowania w wybranych strefach portowych — przekazała Regina Stawnicka, rzeczniczka portu.
Dodała również, że zakaz zostanie jasno oznakowany.
— Zgodnie z przyjętymi wytycznymi, tablice ze znakiem zakazu fotografowania będą instalowane: na ogrodzeniach obiektów portowych - szczególnie w punktach newralgicznych i w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury o znaczeniu strategicznym. Bezpośrednio na obiektach - w miejscach, gdzie wykonywanie zdjęć mogłoby naruszać obowiązujące przepisy lub stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa — dodaje.
Tablice pojawią się w wielu miejscach w gdańskim porcie.
— 81 tablic informacyjnych zostanie rozmieszczonych w ramach prowadzonych prac dostosowawczych. Lokalizacje zostały wytypowane w oparciu o ocenę ryzyka i konsultacje z odpowiednimi służbami — informuje Regina Stawnicka, rzecznik Portu Gdańsk
Lokalizacje tablic wybrano w porozumieniu z odpowiednimi służbami oraz na podstawie analizy ryzyka. Turyści i mieszkańcy odwiedzający nabrzeże powinni zatem zwracać uwagę na nowe oznaczenia – ich zignorowanie może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.