reklama

“Nie dla Banderyzacji Ukrainy” - protestujący upominają się o pamięć pomordowanych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

“Nie dla Banderyzacji Ukrainy” - protestujący upominają się o pamięć pomordowanych - Zdjęcie główne
Autor: Oskar Bąk | Opis: Protest Anty-UPA Gdańsk 25.06.2026 r.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskPod hotelem Hilton, gdzie przebywają osoby zaproszone na międzynarodową Konferencję Odbudowy Ukrainy odbył się protest środowisk Ukrainy, który przypomniał o sprawie Wołynia.
reklama
reklama

“Czujemy się zawiedzeni”

Protestujący zwracają przede wszystkim uwagę na kwestie związane z honorowaniem UPA za naszą wschodnią granicą, a nie z anty ukraińskimi hasłami. Jedna z protestujących powiedziała wprost, że czuje się zawiedziona postawą Ukraińskich elit:

Dla nas prezydent Ukrainy, który... mówił do nas, że jest naszym przyjacielem... a teraz nazywa brygadę imieniem UPA... jest dla nas nie przyjacielem. [...] My prywatnymi samochodami jechaliśmy na granicę z kanapkami. My mając przepełnione schroniska w Polsce ratowaliśmy ukraińskie psy. Doszło do takich absurdów, że my pierogi ruskie nazywaliśmy ukraińskimi...  Nie obchodziliśmy naszych świąt, dnia niepodległości, gdzie my mamy zwyczaj włączać syreny... żeby nasi przyjaciele z Ukrainy nie czuli się źle.

reklama

Koniec romantyzmu

Poseł Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości, który współorganizował protest uważa, że sprawa godnego upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej jest fundamentalna dla relacji Polsko-Ukraińskich i przyznaje, że w czasach, kiedy jego partia była u władzy nie zrobiono wszystkiego jak należy:

Zgadzam się z tym, że w momencie, kiedy wybuchła ta pełnoskalowa wojna... to my w takim naturalnym odruchu dobroci, serca i tego, że chcieliśmy, żeby Rosja tę wojnę przegrała. Tego tematu za mało poruszaliśmy w dwustronnych rozmowach. Po prostu skupiając się na tych aspektach przede wszystkim, żeby Ukraina przetrwała. A chyba jednak byliśmy wtedy zbyt romantyczni i od początku trzeba było od nich wymagać.

reklama

“Jesteśmy Wdzięczni”

Na proteście pojawiła się Ukrainka - Daria, która w bardzo emocjonalny sposób skomentowała obecną sytuacje, licząc na znalezienie wspólnej drogi między Polską, a Ukrainą:

Osobiście czuję się bardzo wdzięczna Polsce i wszystkim Polakom za pomoc Ukrainie w tych trudnych czasach wojny. Naprawdę mam nadzieję na silne więzy przyjaźni między Polską a Ukrainą... Naprawdę boli mnie, że ten konflikt dzieje się teraz między naszymi krajami, ponieważ uważam, że musimy być silni razem, zwłaszcza w obliczu wspólnej rosyjskiej wojny oraz zagrożenia dla Ukrainy i Polski ze strony Rosji.

Daria dodała, że jej zdaniem na obecnym rodzącym się podziale korzysta Rosja.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo