Policjanci z oruńskiego komisariatu na początku grudnia otrzymali zgłoszenie o kradzieży karty kredytowej wraz z gotówką o łącznej sumie 600 złotych. Złodziej dokonywał różnych operacji kartą, pokrzywdzony wycenia straty na niemalże 22 tysiące złotych.
Gdy mundurowi otrzymali zgłoszenie, niezwłocznie rozpoczęli dochodzenie w tej sprawie. Przeanalizowali nagrania z monitoringu, szczegółowo sprawdzili też szczegóły operacji bankowych dokonanych na skradzionej karcie. Dzięki szczegółowej analizie materiałów dowodowych, udało się stworzyć rysopis mężczyzny.
50 nieautoryzowanych transakcji, 22 tyś strat
- Funkcjonariusze ustalili, że podejrzany w okresie od 11 do 27 listopada 2022 roku, kradzioną kartą dokonał 50 nieautoryzowanych transakcji i w 8 przypadkach usiłował wypłacić nią gotówkę z bankomatu. Ponadto 33 razy przy pomocy tej karty nie, mając do tego uprawnienia, sprawdzał saldo konta bankowego pokrzywdzonego. Zgłaszający poniósł starty w wysokości ponad 22 tys. zł - informuje Marek Kobiałko z KMP w Gdańsku.Za takie wyczyny, złodziej otrzymał aż 95 zarzutów i będzie odpowiadał za kradzież, kradzież z włamaniem oraz bezprawne uzyskanie informacji. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Policjanci przy okazji przypominają, żeby niezwłocznie, gdy zauważymy, że nasza karta płatnicza mogła wpaść w niepowołane ręce, zgłosić ten fakt na policję i do swojego banku.
- W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Zgubioną lub skradzioną kartę zastrzec można na infolinii swojego banku, w oddziale, w niektórych przypadkach także w bankowości elektronicznej. Można również zrobić to pod ogólnopolskim numerem telefonu uruchomionym specjalnie do zastrzegania kart przez Związek Banków Polskich: (+48) 828 828 828 - przypomina Kobiałko.
Specjalny numer jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Więcej informacji można znaleźć w portalu www.zastrzegam.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.