Autorem pierwszej opinii jest profesor Politechniki Gdańskiej Krzysztof Czerwionka, kierownik Katedry Technologii Wody i Ścieków Centrum EkoTech Politechniki Gdańskiej. Przeanalizował on działania podjęte przez miasto stołeczne Warszawa w celu minimalizacji wpływu ścieków na środowisko. Podkreśla duże znaczenie przeprowadzanego ozonowania ścieków, które przyczynia się do szybkiej mineralizacji materii organicznej oraz stanowi element dezynfekcji. W opinii doceniono wdrożenie mechanicznego zbierania największych odpadów. Zauważono, że ścieki są w znaczący sposób rozcieńczane przez dopływy Wisły, w szczególności rzekę Narew. Na tamie we Włocławku powinno nastąpić końcowe usunięcie nieczystości występujących pod postacią zawiesin.
Według opracowania profesora średni przepływ Wisły w rejonie jej ujścia wynosi około 1080 metrów sześciennych na sekundę. To znaczy, że wpływające obecnie Zatoki Gdańskiej ścieki stanowią mniej niż 0,3% wspomnianej wielkości przepływu. Profilaktycznie naukowiec PG zaleca jednak kąpieli w Wiśle, a także stałe monitorowanie czystości wód.
- Można jednak spodziewać się wzrostu liczebności mikroorganizmów wskaźnikowych decydujących o warunkach korzystania z wód. Z tego powodu w pełni uzasadnione są podjęte działania profilaktyczne ograniczające kontakt ludzi z wodami płynącymi Wisłą. Konieczne jest także wykonywanie systematycznych badań jakości wód w rzece i w strefie brzegowej - pisze w opinii dr hab. inż. Krzysztof Czerwionka, profesor nadzwyczajny PG.
Politechnika Gdańska jest już w trakcie sporządzania kolejnej, szczegółowej ekspertyzy na zlecenie Związku Miast i Gmin Polskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.