reklama

Przestały być anonimowe. Ronda, plac i park mają swoje nazwy

Opublikowano:
Autor:

Przestały być anonimowe. Ronda, plac i park mają swoje nazwy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GdańskGdańscy radni nadali nazwy czterem obiektom, które wcześniej nie były w ten sposób wyróżniane. Na patronów radni wybrali osoby, które zapisały się w historii Gdańska.
reklama

Decyzją gdańskich radnych od teraz park położony w dzielnicy Aniołki, pomiędzy ulicami Mariana Smoluchowskiego, Marii Skłodowskiej-Curie i Aleją Zwycięstwa to park imienia Daniela Gralatha. Nową nazwę zyskały również 2 ronda w dzielnicy Osowa: jedno z nich położone jest w rejonie ulic Koziorożca i Jednorożca, a drugie w okolicy ulic Mieczysława Niedziałkowskiego oraz Koziorożca. Nazwano także plac, który jest położony pomiędzy ulicami Turystyczną i Radosną - od dziś nazywa się plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

Park imienia Daniela Gralatha

O nadanie tej nazwy wystąpiła z wnioskiem Rada Dzielnicy Aniołki.

Daniel Gralath był  burmistrzem Gdańska oraz burgrabia. W roku 1718 przy dzisiejszej ulicy Długie Ogrody założył ogród botaniczny i szklarnię. Założył również bibliotekę, w której można było znaleźć dzieła dotyczące najróżniejszych kategorii, od przyrody po historię sztuki. Jedną z jego największych zasług dla naszego miasta było założenie w 1742 roku Towarzystwa Fizyki Doświadczalnej, przemianowanego w 1753 roku na Towarzystwo Przyrodnicze. Było to pierwsze zgromadzenie przyrodnicze w Polsce i drugie fizyczne na świecie.

reklama

Rondo imienia Maksymiliana Kiczki 

Z wnioskiem o nadanie tej nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Osowa.

Maksymilian Kiczka był urodzonym w Bydgoszczy nauczycielem i kierownikiem szkoły w Osowej. od 1920 roku pracował Publicznej Szkole Powszechnej w gminie Osowa na etacie kierownika szkoły oraz nauczyciela klas czwartych i piątych. Maksymilian Kiczka zginął w pierwszych dniach II Wojny Światowej.  Był znany ze swojej dbałości o rozwój czytelnictwa pośród swoich uczniów. 

Rondo imienia Wiktorii Czerwionki

Wiktoria Czerwionka była nauczycielką i pracowała w Publicznej Szkole Powszechnej w gminie Osowa, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z dydaktyką w 1925 roku. Uczyła klasy pierwsze, drugie i trzecie. Jesienią 1939 roku aresztowało ją gestapo i została zamordowana wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji w Piaśnicy pod Wejherowem.

reklama

Plac Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej

W centrum Sobieszewa, u zbiegu ulic Turystycznej i Radosnej została wydzielona działka, otwarta przestrzeń z założeniem przeznaczenia jej na różne potrzeby mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Miejsce, w którym będzie można organizować spotkania czy też małe imprezy towarzyskie . W tym roku przypada 50 rocznica powstania dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama