Demonstracja "NIE dla stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią" ma rozpocząć się dziś o godzinie 18.00 pod biurem poselskim Prawa i Sprawiedliwości na Targu Drzewnym 3/7.
Organizatorzy chcą wyrazić sprzeciw wobec "cenzury i kneblowania ust mediom, a także wobec zakazu działań przy granicy dla aktywistów/-tek i organizacji społecznych".
- Stan wyjątkowy, wprowadzony w 183 miejscowościach na granicy polsko-białoruskiej to bezprawne legitymowanie mieszkańców Podlasia i Lubelszczyzny oraz ograniczenie ich wolności obywatelskich – uważają organizatorzy.
Projekt jest odpowiedzią na zwołane na dziś posiedzenie sejmu podczas którego posłowie będą głosowali nad uchyleniem rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. To wniosek złożony przez sejmową opozycję po podpisaniu przez prezydenta rozporządzenia o stanie wyjątkowym.
- Patrzymy naszym politycznym przedstawiciel(k)om na ręce. Jeżeli zagłosują za stanem wyjątkowym, lub się wstrzymają od głosu, to oznacza w praktyce, że zgadzają się na dalsze torturowanie uchodźców/-czyń w Usnarzu głodem i zimnem, bez możliwości kontroli obywatelskiej i pomocy organizacji społecznych - piszą organizatorzy protestu w zaproszeniu.
Podczas wiecu pod siedzibą partii rządzącej mają zostać odczytane imienne wyniki głosowania nad uchyleniem stanu wyjątkowego.
- Zobaczymy, który poseł / posłanka nie jest obojętny na niehumanitarne i bezprawne traktowanie ludzi w Ustarzu Górnym, a kto pomimo ust pełnych opowieści o katolickim miłosierdziu, odrzuci pomoc dla wygłodzonych, chorych i cierpiących Afganek i Afgańczyków - mówią organizatorzy protestu.
Dzisiejszy protest pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości organizuje kilka organizacji: Trójmiejska Akcja Kobieca, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku, Fundacja Widzialne – Zmiana Jest Kobietą, Komitet Obrony Demokracji Pomorze, Obywatele RP Gdańsk, Kontra na Prawicę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.