reklama

Sezon plażowy 2022. Jak będzie wyglądał w Gdańsku?

Opublikowano:
Autor:

Sezon plażowy 2022. Jak będzie wyglądał w Gdańsku? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Turystyka Do rozpoczęcia letniego sezonu plażowego pozostały niespełna dwa tygodnie. Sprawdzamy, na jakich plażach nad bezpieczeństwem plażowiczów będą czuwali ratownicy oraz jakie atrakcje dodatkowe będą czekały na mieszkańców i turystów nad brzegiem morza.
reklama

W tym roku sezon kąpielowy w Gdańsku rozpocznie się w piątek, 24 czerwca. Tego dnia pojawią się ratownicy na plażach w Brzeźnie i na Stogach. Od 1 lipca pojawią się na pozostałych kąpieliskach. W tym roku będzie ich dziewięć:

  • Gdańsk Orle
  • Gdańsk Świbno
  • Gdańsk Sobieszewo
  • Gdańsk Stogi
  • Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
  • Hallera Gdańsk Brzeźno
  • Molo Gdańsk Brzeźno
  • Piastowska Gdańsk Jelitkowo
  • Gdańsk Jelitkowo.
Łączna długość strzeżonych plaż wyniesie 1300 metrów. Nad bezpieczeństwem plażowiczów będzie czuwać około 70 ratowników. W tym roku do patrolowania pasa nadmorskiego po raz pierwszy użyją hulajnóg elektrycznych.

- Cztery kąpieliska będą wyróżnione certyfikatem błękitnej flagi. Jest to certyfikat, który świadczy o najwyższej jakości tychże obiektów. Oprócz kąpielisk błękitne flagi otrzymają także nasze gdańskie Mariny, będzie ich pięć. Indywidualną błękitną flagę otrzyma nasz flagowy żaglowiec Generał Zaruski – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Na kąpieliskach gdańskich będzie pracowało siedemdziesięciu ratowników wodnych. Będą oni wspierani przez ratowników medycznych, rozlokowanych na innych obiektach. Mamy także sprzęt ratowniczy. Dysponować będziemy sześcioma łodziami motorowymi, pięcioma kładami, wieloma łodziami wiosłowymi, a także kajakami morskimi i innym sprzętem specjalistycznym – dodaje.

Druga plaża „bez barier” i z rozrywkami

Po udanym, ubiegłorocznym pilotażu, Gdańsk otworzy drugie kąpielisko dostosowane do potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnościami, a także rodzin z małym dziećmi. Do plaży Hallera Gdańsk Brzeźno (wejście nr 50) dołączy plaża na Stogach (wejście nr 26). Urzędnicy informują, że w na kilkunastu innych, najbardziej uczęszczanych wejściach, pojawią się kładki ułatwiające dostęp do plaż osobom poruszającym się na wózkach, a także nowe ławki, by móc odpocząć. Na części pomostów będzie możliwość zaparkowania wózka inwalidzkiego.

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek na plaży przygotowano boiska do siatkówki, piłki ręcznej oraz piłki nożnej. Obiekty pojawią się na każdym kąpielisku, choć nie wszystkie na raz.

- Zachęcam państwa, żeby ten wypoczynek był jak najbardziej aktywny i do skorzystania z naszej nowej infrastruktury, która powstanie na każdym kąpielisku – mówi Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta ds. sportu. - Przygotujemy dla państwa dwadzieścia osiem boisk do piłki ręcznej, piłki nożnej i siatkówki, a tutaj blisko mola w Brzeźnie zlokalizowane są oświetlone boiska do siatkówki, czyli będziemy mogli pograć po zmroku – dodaje.

Ponadto w Brzeźnie pojawi się Gdański Stadion Letni, a w Jelitkowie plażowa siłownia. Brzeźnie będą też dwa place zabaw dla dzieci, a w Jelitkowie znajdzie się kolejny taki obiekt.

Osoby wolące posiedzieć lub poleżeć, będą mogły poczytać na plaży książki. Na kąpieliskach pojawią się biblioteczki z urozmaiconym wyborem lektur, od romansów, przez thrillery, po fantastykę. Książki po przeczytaniu należy odłożyć z powrotem do biblioteczki. Nie wolno zabierać ich do domu.

Co ważne, książki będzie można czytać na przykład w stylowych koszach plażowych, które pojawią się w Brzeźnie na kąpielisku przy Domu Zdrojowym. Będą to kosze podobne do tych, które można było ujrzeć na plaży przed laty, w XIX wieku. Ich pojawienie się to inicjatywa mieszkańców, którzy wybrali ten projekt w Budżecie Obywatelskim.

Szkoła ratownictwa

Bezpieczeństwo podczas wakacji jest bardzo ważne. O profilaktyce bezpiecznej kąpieli oraz sposobach pomocy poszkodowanym, warto się uczyć od najmłodszych lat. W tym roku naukę w tym zakresie umożliwią cotygodniowe, bezpłatne zajęcia „Mały Ratownik”.  W lekcjach prowadzonych przez doświadczonych ratowników i trenerów pływania będą mogły wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 7 lat w każdy wakacyjny weekend.

Podobnie jak w latach poprzednich, kontynuowany będzie także projekt „Mamo tu jestem”, czyli bezpłatny kolportaż opasek zakładanych na rękę dzieci, odwiedzających gdańskie plaże. Opaskę można oznaczyć imieniem dziecka oraz numerem kontaktowym do rodzica lub ratowników. Produkt jest nieprzemakalny, jednorazowego użytku, a dziecko samo nie zdejmie opaski z ręki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama