Brzeźno to dzielnica Gdańska położna nad samą Zatoką Gdańską. Jest popularną atrakcją turystyczną oraz chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miejscem. Nadmorska dzielnica Gdańska przyciąga przede wszystkim ze względu na piękne plaże oraz drewniane molo. Pomost jest doskonałym miejscem do spacerów, relaksu i podziwiania wspaniałych widoków na morze, statki wpływające do portu oraz oddalone dzielnice Gdańska i Sopotu.
Pierwsze molo w Brzeźnie
Pierwsze molo w Brzeźnie powstało pod koniec XIX wieku. Historyczny pomost był przedłużeniem ulicy Zdrojowej i miał 100 metrów długości. W latach międzywojennych został rozbudowany do 250 metrów i 6 m szerokości. Wzdłuż molo ustawione były ławki. Przy dawnym obiekcie znajdowało miejsce cumownicze dla łodzi żaglowych i parowców, dostępne dla spacerowiczów zejściem z mola po schodach. Do brzeźnieńskiego mola przybijały parowce Towarzystwa Żeglugowego "Weichsel" obsługujące połączenie Gdańsk–Nowy Port–Westerplatte–Brzeźno–Jelitkowo–Sopot–Hel.Do wybuchu II wojny światowej był popularnym miejscem spacerów i rekreacji turystów i gdańszczan, gdyż roztaczał się z niego piękny widok na plażę i morze. Obok znajdował się budynek Domu Zdrojowego, hala plażowa oraz pętla tramwajowa.
Stare molo zostało zniszczone w wyniku działań wojennych. Do dziś jednak zachowały się pozostałości dawnych betonowych fundamentów, które można zauważyć idąc z przystanku tramwajowego "Brzeźno Dom Zdrojowy" wprost nad wody zatoki.
Fot. PAN Biblioteka Gdańska
Obecne molo w Gdańsku Brzeźnie
Drewniany pomost wrócił do Brzeźna dopiero po upadku PRL. Obecnie istniejące molo zostało zbudowane w latach 1993–1996. Jednak nie zdecydowano się na jego odbudowę w tym samym miejscu, a około kilometr na północny zachód dalej niż pierwsze. Nadal jednak znajduje się przy promenadzie łączącej Jelitkowo z wejściem do portu, tuż obok parku Ronalda Reagana. Molo wraz z deptakiem do niego prowadzącym jest przedłużeniem alei Jana Pawła II.Wybudowane prawie 30 lat temu molo ma 136 metrów długości oraz 7,2 metra szerokości. Na końcu molo znajduje się niewielki taras widokowy z ławkami, z którego roztacza się piękny widok na morze, okoliczne plaże i Gdańsk.
Wstęp na molo jest bezpłatny przez cały rok. To odróżnia gdańską atrakcję od mola w Sopocie.
W bezpośrednim sąsiedztwie brzeźnieńskiego pirsu znajduje się Stadion Letni Gdańsk, a na pomoście i w jego okolicy funkcjonuje ogólnodostępna sieć bezpłatnego dostępu do internetu GD@ŃSKwifi.
Spacer na molo w Brzeźnie
Molo w Brzeźnie jest świetnym miejscem na spacer lub wypoczynek nad morzem, a jego położenie relatywnie blisko centrum miasta sprawia, że jest łatwo dostępne. W okolicy molo znajduje się także kilka restauracji i kawiarni, gdzie można zjeść posiłek lub odpocząć po spacerze.Molo jest oświetlone w nocy i oferuje wspaniałe widoki na Zatokę Gdańską oraz portową panoramę miasta. W sezonie letnim na molo organizowane są również koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Molo w Gdańsku Brzeźnie to doskonałe miejsce dla osób szukających wypoczynku na łonie natury, romantycznych spacerów czy spotkań z przyjaciółmi, jednocześnie oferując różnorodne atrakcje i bogate życie kulturalne.
Fot. Fot.Emptywords/CC BY-SA
Plaża w Brzeźnie
Z obu stron drewnianego pomostu znajduje się piękna, szeroka plaża oraz centrum ratownictwa wodnego. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w okresie wakacji szkolnych. Przy wejściu na plażę znajdują się informacje o pojawiających się czasami w tym miejscu fokach. Dzięki temu plażowicze powinni wiedzieć, jak chodzić się, gdy na piasku zobaczą tego morskiego ssaka.[news:1192291]
Jak dojechać na molo w Brzeźnie?
W okolice gdańskiego mola można dojechać tramwajami dwóch linii 3 i 5 (przystanku Wczasy lub Brzeźno Dom Zdrojowy). W okresie wakacyjnym w okolicę dojeżdża też linia sezonowa 63 (do krańca Brzeźno Plaża).Osoby, które chcą dojechać samochodem, mogą go pozostawić w okolicy zakończenia alei Hallera. Znajdują się tam prywatne parkingi oraz ogólnodostępne miejsca. W okresie letnim znalezienie wolnego miejsca jest jednak bardzo trudne. Parking samochodowy na ponad 300 samochodów znajduje się również przy skrzyżowaniu ulicy Czarny Dwór i alei Jana Pawła II. Samochód można tam zostawić za darmo poza sezonem wakacyjnym. W okresie letnim parking staje się płatny.
Władze Gdańska zachęcają, aby do Brzeźna dojeżdżać transportem zbiorowym lub hulajnogami. Okolice mola obejmują strefy wszystkich operatorów współdzielonych jednośladów. Na samym pomoście parkowanie hulajnóg jest jednak zabronione.
[news:1168282]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.