Trasa na wale kanału Raduni z centrum Gdańska do Pruszcza Gdańskiego została gruntownie wyremontowana w 2014 roku. Od niemalże 10 lat jest bardzo chętnie uczęszczanym miejscem przez pieszych jak i rowerzystów. Wiele osób wykorzystuje ją do rekreacji jak i codziennego transportu, o czym świadczy już prawie 120,5 tysięcy przejazdów rowerem w tym roku.
Pieszy potrącony przez rowerzystę
Duża popularność tej trasy niesie też za sobą różne konsekwencje. Tak duże natężenie ruchu powoduje, że codziennością są konflikty pieszych z rowerzystami. Poza agresywną wymianą zdań dochodzi czasami do sporów fizycznych. Mieszkaniec Oruni, Jarosław Błażejczyk opisywał swoją sytuację z kwietnia tego roku na portalu MojaOrunia.
- Szedłem ze swoją partnerką po wale Kanału Raduni. Zostałem potrącony przez rowerzystę. Jeszcze usłyszałem, jak powiedział: "za szeroko". Mężczyzna odjechał kawałek i zaczął mi wygrażać — mówi Błażejczyk w portalu MojaOrunia.
Mężczyzna został potrącony na wysokości Zrembu, gdzie droga technologiczna znacznie się zwęża. Poszkodowany sprawę zgłosił na policję, jednak z miernymi skutkami. Służby nie są w stanie potwierdzić, że takie zdarzenie miało miejsce, bo rowerzysty nie udało się zlokalizować, a monitoringu w tym miejscu nie ma.
Droga technologiczna na wale kanału Raduni w okolicy Parku Oruńskiego
Po zdarzeniu mężczyzna zgłosił się też do Pełnomocnika Prezydent ds. komunikacji rowerowej, Remigiusza Kitlińskiego. Oficer poinformował, że problem jest widziany przez urzędników, jednak w najbliższej przyszłości trudny do rozwiązania.
Będzie velostrada?
Pod koniec 2021 roku władze Gdańska ogłosiły akutalizacje dokumentu STeR (System Tras Rowerowych dla Gdańska). Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zapowiadała budowę 40 kilometrów rowerostrad, czyli szybkich, bezkolizyjnych i kluczowych, międzydzielnicowych połączeń rowerowych. Tzw. ekostrada miała powstać między innymi wzdłuż kanału Raduni.[news:1255543]
W rozmowie z potrąconym mężczyzną wspominał o tym oficer rowerowy. Plan zakłada przeniesienie ruchu rowerowego na drugą stronę Raduni. Niestety w najbliższych latach to się nie stanie - potrzeba projektu nowej trasy jak i dużych zasobów finansowych. Pierwsza gdańska ekostrada - wzdłuż Armii Krajowej na Chełm ma powstać do końca tego roku.
[news:1195780]
Kto ma pierwszeństwo?
Mieszkaniec Oruni wspomina, że na ogół nie ma problemu z rowerzystami na tej drodze. Cykliści proszą o przepuszczenie, a w zasadzie rzadko nawet dzwonią dzwonkiem. Mimo tego dochodzi też do jednostkowych, ale bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Piesi z rowerzystami kłócą się zazwyczaj o to, kto ma pierwszeństwo - kierujący jednośladami twierdzą, że to trasa rowerowa. W tym miejscu wytyczona jest droga technologiczna, oznaczona znakiem C-16 (ciąg pieszy) z m.in. tabliczką T-22 (nie dotyczy rowerów). Co to oznacza w świetle prawa?Taka kombinacja znaków to najprościej chodnik z dopuszczonym ruchem rowerów. Tak jak wzkazuje nazwa, pieszy na trasie ma bezwzględne pierwszeństwo. Rowerzyści powinni je respektować, jeździć ostrożnie, nie korzystać z dzwonka i dostosowywać prędkość do pieszych. Osoby, które chcą jechać szybko mogą legalnie korzystać z jezdni Traktu Św. Wojciecha.
Sytuacja w najbliższych latach nie ulegnie znacznej poprawie, dlatego jedynie wzajemny szacunek i ostrożność mogą przynieść pozytywne skutki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.