Dzięki instalacji nowoczesnych urządzeń maszynista wszystkie wskazania semaforów będzie widział na specjalnym ekranie w kabinie. Pozwoli to na zwiększenie prędkości pociągów do 200 kilometrów na godzinę. Zarządca narodowej sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe od lat instaluje odpowiednie urządzenia przy torach na linii Gdańsk - Warszawa.
- Uruchomienie systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 pozwoli na weryfikacje współpracy urządzeń przytorowych z urządzeniami pokładowymi pochodzącymi od różnych producentów - mówi nam Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
Obecnie system jednak nie działa. Przed ubiegłorocznymi wyborami, w sierpniu 2019 roku, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał, że uda się przyspieszyć pociągi w ciągu kilku miesięcy.
- Od grudnia pociągi między Trójmiastem a Warszawą pojadą z prędkością do 200 km/h, a podróż skróci się do 2,5 godziny - mówił wówczas Andrzej Adamczyk.
Testy zakończone
W styczniu tego roku odbyły się testy - pociąg Pendolino oraz lokomotywa Husarz z wagonami przejechały całą trasę. Na sporej części trasy osiągały prędkość 200 km/h. Oba składy zostały wyposażone w specjalne czujniki, które badały poprawność działania systemu ERTMS/ETCS.- Przewoźnicy sprawdzą działanie urządzeń pokładowych w pojazdach wyposażonych w ERTMS/ETCS. Proces będzie miał duże znaczenie dla zdobywania doświadczenia we wdrażaniu systemu przez personel kolejowy przewoźników i zarządcy infrastruktury - mówi Mirosław Siemieniec.
Korzyści dla pasażera
Jak zapewnia rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe, pociągi Pendolino oraz wybrane składy wagonowe będą mogły przyspieszyć już w grudniu tego roku.Dzięki podwyższeniu prędkości na około 45% magistrali E65 od Warszawy Wschodniej do Gdańska Głównego, podróż do stolicy skróci się o około 30 minut.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.