Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w ubiegłym roku ogłosiła przetarg na budowę przejścia przy dworcu Gdańsk Główny. Postępowanie zostało jednak unieważnione, gdyż miejscy urzędnicy nie mogli uzyskać pozytywnej decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- W trakcie pozyskiwania decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - przyp. red.) niezbędnej do rozpoczęcia robót konserwator trzykrotnie wydał opinię negatywną. Decyzja ta została ostatecznie pozyskana 31 stycznia - mówi Aneta Niezgoda, rzeczniczka Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Teraz urzędnicy ponownie ogłosili przetarg na realizacji tej inwestycji.
- Nowe przejście dla pieszych to nie tylko wymalowane pasy, to także przejazd rowerowy w obrębie węzła, wyznaczenie miejsc postojowych typu kiss&ride przy Dworcu Głównym, wydłużenie peronów tramwajowych i stworzenie możliwości wejścia na przystanki od strony przejścia dla pieszych. Projekt jest tak dostosowany, aby zminimalizować przebudowę infrastruktury podziemnej - opisuje inwestycję Niezgoda.
Budowa wraz z wymaganymi odbiorami ma potrwać 34 tygodnie. Oznacza to, że przejście może powstać jeszcze w tym roku.
Piesi kontra auta i transport zbiorowy
Urzędnicy oraz władze Gdańska chwaląc się nową inwestycją przypominają, że sukcesywnie realizowana jest przez nich polityka uspokajania ruchu oraz tworzenia nowych przejść dla pieszych. W ramach tej polityki w ostatnich latach powstały naziemne przejścia na ul. Podwale Przedmiejskie, przy Bramie Wyżynnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.Na wyznaczaniu nowych przejść dla pieszych stracą kierowcy oraz pasażerowie transportu zbiorowego. Obecnie gdańskie tramwaje należą do najwolniejszych w Polsce. Budowa kolejnych przejść dla pieszych powoduje, że czas przejazdu pojazdów transportu miejskiego jeszcze się wydłuży.
[news:1403683]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.