Szereg zmian technicznych i estetycznych
Przede wszystkim zmianie ulegnie niecka basenowa, która zostanie wykonana ze stali nierdzewnej. Na obiekcie powstaną nowe urządzenia, zgodnie ze standardami Polskiego Związku Pływackiego, w m.in. drabinki oraz specjalistyczne oznakowania torowe. Długość sześciu torów basenowych będzie wynosiła 25 metrów, czyli tyle ile jest wymagane do powszechnej nauki pływania.Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie LED oraz sześć reflektorów, co poprawi widoczność podczas zajęć oraz zawodów pływackich.
Obiekt będzie przystępny dla osób z niepełnosprawnością, bowiem powstanie specjalnie dla nich dedykowany podnośnik, który umożliwi im korzystanie z basenu.
W ramach modernizacji zaplanowano remont pomieszczenia, na którym znajduje się sama technologia basenowa - powstanie nowy system usuwania zanieczyszczeń wody.
Hala basenowa zyska również panele dźwiękochłonne, wykonane z wełny szklanej, które zmniejszą pogłos na basenie. Poza tym wyremontowane zostaną ściany w hali basenowej, wymienione oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach, a do tego zmodernizowane zostaną trybuny.
- Ponadto prace obejmą zaplecze pływalni i sali gimnastycznej. Prace mają potrwać 14 miesięcy od daty podpisania umowy. - dodaje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Kontrahenci mogą składać oferty do 18 marca br. W maju ma zostać przekazany plac budowy, miesiąc później szkoła wyłączy z eksploatacji basen, a roboty zaczną się od od lipca.
Planowano już przez kilka lat
Projekt powstał już w 2021 roku – został on opracowany przez ZEN – Pracownię Architektów Jacek Mielewski pt. „Projekt przebudowy i remontu kompleksu sportowego Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku ul. Subisława 22”. Dokumentacja uzyskała decyzję o pozwoleniu na budowę wydaną w dniu 31.08.2022 r. przez Prezydenta Miasta Gdańska.Zanim rozpocznie się planowana realizacja zadania, rok temu dokonano oceny stanu technicznego basenu, bazując na ekspertyzie technicznej niecki basenu wraz z dokumentacją techniczną i wykonawczą dla basenu.
Analizę sporządziła jednostka projektowa – METROPOLIS – BIURO ARCHITEKTONICZNE ze Szczecina. Wprowadzone w podstawowej dokumentacji zmiany zostały uznane jako zmiany nieistotne i nie wymagające zmian w pozwoleniu na budowę.
Czym jest ZSSiO?
Szkoła sportowa zaczęła funkcjonować w 1956 roku – wówczas w Szkole Podstawowej Nr 36 przy ul. Cystersów część klas została przeznaczona jako “szkoła ćwiczeń” dla Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Potem kilkukrotnie placówka zmieniała lokalizację (ul. Wiejska, ul. Czyżewskiego), aż do września 2010 roku, kiedy utworzono Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ulicy Subisława 22.Budynek szkolny składa się z segmentów połączonych łącznikami o funkcjach:
- dydaktycznej,
- administracyjno-żywieniowej,
- internatu
- kompleksu sportowego.
Segment, w którym znajdują się pomieszczenia kompleksu sportowego basenu i sali gimnastycznej, posiada 2 kondygnacje podziemne i 2 kondygnacje nadziemne.
W tej szkole uczniowie i nauczyciele skupiają się na kilku dyscyplinach sportowych: lekkoatletyka, piłka ręczna, piłka nożna, gimnastyka, pływanie i judo.
Nie od dziś placówka nazywana jest „Kuźnią Olimpijczyków”, bowiem aż 28 przyszłych sportowców startowało na letnich lub zimowych igrzyskach olimpijskich, począwszy od 1988 roku. Ostatnim z nich był oszczepnik Dawid Wegner.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.