„Lifting” na granicy Biskupiej Górki i starego Chełmu
Uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu "Biskupia Górka - część zachodnia" radni miasta Gdańska podjęli już w kwietniu 2020 r. i w głównej mierze było to podyktowane potrzebą „odświeżenia” kompleksu sportowo-rekreacyjnego Gdańskiego Ośrodka Sportu, w tym m.in. modernizację boiska piłkarskiego w południowej części tego terenu sportowego, ale nie tylko, bowiem także zakłada ona także nową zabudowę mieszkaniową obszaru Kolonii Postęp (i co istotne, zachowując jej pierwotny kształt) i większą ochronę cmentarza katolickiego (jako terenów „zielonych”).
- Celem zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest nieznaczna modyfikacja w zakresie zaplecza dla zespołu boisk w zakresie rozbudowy niezbędnej infrastruktury zaplecza: szatni, pryszniców, przebieralni itp. Obowiązujący plan w tym zakresie narzuca bardzo ekstensywne parametry - tłumaczyła podczas sesji Rady Miasta Gdańska Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Warto wspomnieć, że obok obiektów sportowych (boiska, kortów tenisowych i skateparku) znajduje się budynek GOS-u, jednak nie mają oni możliwości zabudowy terenów wokół nich.
- Konserwator wyłączył z zabudowy blisko połowę terenu, na której znajdował się historycznie cmentarz katolicki. Początkowe założenia planistyczne zakładały możliwość powstania jeszcze drugiego obiektu o podobnej powierzchni, w której mogłyby się znaleźć np. sale do gry w squasha celem wzbogacenia oferty sportowej - wyjaśniał podczas dyskusji publicznej Tomasz Lewandowski, projektant prowadzący plan z BRG.
Ponadto, konserwator zabytków zabrania innym podmiotom tworzenia obiektów komercyjnych na granicy tychże dwóch dzielnic tj. restauracje, hotele, a także osiedla mieszkaniowego.
To tu funkcjonował gdański sport przed wojną
Lata 20. ubiegłego stulecia charakteryzowały się wzrostem zainteresowania sportem, a przede wszystkim piłką nożną. Tuż po utworzeniu II Wolnego Miasta i jego demilitaryzacji, miasto zyskało do dyspozycji szereg terenów pofortecznych m.in. na Biskupiej Górce. 1 lipca 1921 roku zapadła decyzja o utworzeniu na tym terenie kompleksów sportowych. Na ten cel przeznaczono pół miliona marek. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w latach 1921-1922.Ponadto, wyremontowano murowany obiekt Kasematte Knesbeck – inaczej Lunetę Cafarellego i przekazano Stowarzyszeniu Gimnastyczno- Szermierczemu w 1922 roku (tam urządzono przebieralnie dla graczy). Pierwszy mecz tam się odbył w 1925 roku.
Obok wspomnianego boiska powstały jeszcze dwa kolejne: u podnóża dawnych bastionów oraz następne, za linią dawnych obwałowań na końcu ul.Biskupiej. W części zachowanych obiektów pofortecznych funkcjonowały szatnie, a także powstał budynek - obecnie znajdujący się pod adresem Biskupia 24c, w którym ulokowano administrację kompleksu oraz mieszkanie służbowe dozorcy.
Swoje mecze w przeszłości rozgrywał niemiecki zespół Preussen, a także Polonia Gdańsk, Gedania III oraz Ostmark Hansa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.