Poszukiwania bursztynu w Polsce
Wiele osób jeszcze nie wie, ale od 1 stycznia 2019 roku każdy ma prawo zbierać bursztyn na polskich plażach. Nie można jedynie wykopywać jantaru za pomocą profesjonalnych narzędzi.Pragnąc znaleźć bałtyckie złoto, dobrze jest wcześniej się przygotować. Oznacza to wybranie właściwej lokalizacji, a także zapoznanie się z kilkoma metodami i sztuczkami, które pomogą osiągnąć lepsze efekty. Wybór użytych sposobów zależy od tego, czy jest to zbieranie połączone ze spokojnym spacerem, czy pragnienie odnalezienia większych ilości lub cięższego jantaru.
Wskazówki i sztuczki
Poszukiwanie bursztynu bywa znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Najmniejsze drobinki można zbierać dla własnej przyjemności, spacerując brzegiem morza. Jeśli chce się mieć szansę na znalezienie większych okazów, warto zapoznać się z poniższą listą.
Wygląd bursztynu
Rozglądając się za jantarem, trzeba mieć na uwadze, że często różni się od tego, który widuje się w sklepach. Surowy bursztyn jest nieoszlifowany, miewa różne barwy, a często jest porośnięty muszlami. Istnieją cztery proste sposoby na rozpoznanie bursztynu:– jest ciepły w dotyku
– unosi się na wodzie
– świeci się w promieniach UV (trzeba jednak uważać, ponieważ plastik reaguje tak samo)
– jest łatwopalny (tak jak plastik, ale charakteryzuje się przyjemnym żywicznym zapachem)
Światło UV
Jak zostało wyżej wspomniane, bursztyn jest wyraźnie widoczny w świetle UV. Polując na większe okazy lub ilości, a nawet chcąc zafundować sobie niezapomniane wrażenia, dobrym pomysłem będzie nocny spacer z silną latarką UV. Jeśli niebo będzie przysłonięte chmurami – tym lepiej. Ciemniejsza noc pozwoli znaleźć więcej bursztynu. Można wyruszyć również wcześnie rano, około godziny lub dwóch przed wschodem słońca.
Pogoda
Bursztyn jest wyrzucany na plażę przez morskie fale. Najlepszym momentem na poszukiwanie jantaru jest chwila po zakończeniu silnego sztormu. Jeszcze skuteczniejsze wyniki można osiągnąć w okresie zimowym (styczeń i luty), ponieważ to właśnie wtedy wieją najsilniejsze wiatry. Duże ilości bałtyckiego złota wyrzucane są na brzeg wraz z kawałkami lodu.
Mewy i śmieci
Bursztyn jest lekki i unosi się na wodzie. Oznacza to, że zazwyczaj zaplątuje się w śmieci wyrzucane na brzeg (patyki, muszle, wodorosty i inne trawy). Kiedy taka pływająca wyspa dotrze na brzeg, warto dokładniej się jej przyjrzeć, a nawet rozgrzebać za pomocą jakiegoś patyka (jeśli nie ma się innych narzędzi). Ciekawostką jest, że zawczasu można przygotować się na dopłynięcie takiej wyspy śmieci do brzegu. Kiedy unosi się ona na wodzie, podążają za nią mewy. Widząc zbiorowiska tych ptaków nad wodą, można mieć całkowitą pewność, że krążą one nad patykami i wodorostami, które niebawem wylądują na plaży.
Ekwipunek
Szukając bursztynu na plaży podczas spokojnego spaceru, wystarczy zaopatrzyć się w niewielki pojemniczek na jantar. Jeśli jednak chce się zapolować na bałtyckie złoto i zabawić w poszukiwacza skarbów, dobrze jest wejść nieco głębiej w morze. W tym celu potrzebne są wodery (spodnie rybackie połączone z butami) i siatka rybacka. Wodery są nieprzemakalne i chronią przed zmarznięciem. Siatka natomiast pozwala przebierać glony i wyławiać bursztyn unoszący się na wodzie, który jeszcze nie dotarł do brzegu.Niestety złapanie w siatkę wirujących grudek jantaru bywa niezwykle trudne. Znacznie łatwiejsze jest wyławianie wspomnianych wyżej śmieci i wyrzucanie ich na plażę, aby tam szukać bursztynu. Nie trzeba przy tym obawiać się o oskarżenia o śmiecenie, ponieważ te wszystkie glony w przeciągu pół godziny do godziny i tak zostaną wypchnięte na brzeg przez morskie fale. Taki sposób pozwala uprzedzić innych poszukiwaczy bursztynu oraz zdecydowanie zwiększa szanse na znalezienie większych kawałków jantaru.
Decydując się na poszukiwania w morzu, trzeba uważać na większe fale i ewentualne prądy. Zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo i nie ma potrzeby wychodzić zbyt daleko. Wystarczy kilka metrów od brzegu, gdzie woda sięgnie zaledwie do kolan.
Lokalizacja
Teoretycznie na całej długości Polski graniczącej z Bałtykiem można odnaleźć bursztyn. Istnieją jednak miejsca, gdzie jest go zdecydowanie więcej lub poszukiwania przebiegają w innych warunkach.
Gdańsk
Gdańsk odwiedza jest wielu turystów, a plaże w Jelitkowie, Brzeźnie (wokół molo) oraz Plaża Stogi są oblegane. W związku z tym znalezienie bursztynu graniczy z cudem. Znacznie lepszym pomysłem jest przejechanie na Wyspę Sobieszowską. Tutaj ludzi zawsze jest niewielu, a na plaży można znaleźć ogromne ilości drobinek bursztynu. Czasem trafiają się nawet większe okazy![news:1323842]
Gdynia
W Gdyni najbardziej cenionym przez poszukiwaczy bursztynu miejscem jest Plaża Redłowska. Prądy morskie potrafią przyprowadzić tutaj znaczne ilości drobnego jantaru, który z przyjemnością można zbierać podczas porannych spacerów.
Kołobrzeg
Jedno z popularniejszych miejsc, gdzie bursztyn łatwo jest znaleźć. Dalej na zachód jest go już niewiele, ale próbować zawsze można. Warto wziąć pod uwagę, że tam, gdzie jest mniej poszukiwaczy bursztynu, tam większa szansa na odnalezienie prawdziwego skarbu. Kołobrzeg jest spokojnym i przyjemnym miejscem, gdzie warto rozejrzeć się za bałtyckim złotem.
Władysławowo, Jastarnia i Hel
Te trzy miejsca tworzą ciekawy cypel, na którym zatrzymuje się bursztyn przypływający z pełnego morza. Są tu silniejsze wiatry i większe fale z łatwością wyrzucające na brzeg kawałki jantaru.
Mierzeja Wiślana
Niezwykle popularne, a zarazem niezbyt zaludnione miejsce. Plaża na Mierzei Wiślanej ma około 45 km długości, a więc każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. W związku z tym nie trzeba konkurować z innymi poszukiwaczami, a nawet w przypadku spotkania profesjonalnych poławiaczy można liczyć na miłą rozmowę bez poczucia rywalizacji i niechęci. Decydując się na poszukiwanie bursztynu na Mierzei Wiślanej, dobrze jest skupić się na kilku miejscach:– Plaża Mikoszewo
– Plaża Jantar
– Plaża Stegna Morska
– Plaża w Kątach Rybackich
– Nowa Karczma
Ostatnie miejsce graniczy z Kaliningradem, a na plaży ciężko jest kogokolwiek spotkać. W dodatku morze nie wyrzuca tam śmieci, przez co szukanie bursztynu jest znacznie przyjemniejsze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.