reklama

Gdańska elektrociepłownia podsumowuje zimę. Było cieplej niż rok temu

Opublikowano:
Autor:

Gdańska elektrociepłownia podsumowuje zimę. Było cieplej niż rok temu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życia Ponad dwa tygodnie temu rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Chodź za oknem dopiero ledwo ją widać, to przyszedł czas na zimowe podsumowania. Takowe przygotowała gdańska elektrociepłownia, dla której okres między jesienią a wiosną jest kluczowy.
reklama

Ku zdziwieniu wielu osób, ostatnia zima była cieplejsza niż ta zeszłoroczna. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku poinformowała, że najniższa temperatura wyniosła -9,9°C (-10,5°C w 2023 r.). Jak łatwo się domyślić, największe zapotrzebowanie na ciepło było właśnie podczas tych mrozów. Przez cały okres zimowy, średnia dobowa temperatura zewnętrzna wyniosła 2,7°C (2,4°C w 2023 r.). Warto podkreślić, że to panująca aura wpływa bezpośrednio na skalę produkcji w elektrociepłowniach.

- Ważne jest wykorzystywanie prognoz z wyprzedzeniem co najmniej kilku dni i tworzenie planów pracy jednostek wytwórczych oraz ich bieżąca aktualizacja. Na podstawie prognozowanych zmian temperatury powietrza atmosferycznego przygotowywana jest kilkudniowa prognoza zapotrzebowania na moc. Te plany są podstawą do optymalizacji produkcji tak, aby mając do dyspozycji określone urządzenia, wytworzyć potrzebną ilość ciepła, pamiętając jednocześnie o obowiązujących normach środowiskowych - informuje PGE, zarządzająca elektrociepłownią w Gdańsku.

Takie obiekty muszą być jednak gotowe na każdą pogodę. Co ciekawe, elektrociepłownia pracuje przez cały rok, również latem. Wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz ciepło dla gdańszczan. PGE zmierza również do tego, aby produkcja odbywała się w sposób nisko lub zeroemisyjny. W tym celu trwa obecnie transformacja energetyczna elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni. 

mat. PGE

Tegoroczna zima była również drugą, w której zaczęto wykorzystywać jedyne w Polsce kotły elektrodowe. Te pozwalają wykorzystać nadmiar energii z krajowego systemu elektroenergetycznego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama