W 2024 roku Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia, na mocy których w konkretnym przypadku funkcjonariusze mogą skontrolować nieruchomości. Dotyczy on weryfikacji wpisu mieszkania lub domu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Co więcej, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, strażnicy mają możliwość ukarać właściciela wysokim mandatem.
Czym jest CEEB i kto musi się do niego zgłosić?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków w skrócie CEEB to ogólnopolska baza danych, gromadząca informacje o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Jej celem jest poprawa przejrzystości monitorowania poziomu zanieczyszczeń i emisji. To niezwykle ważny element walki o czyste powietrze.
Zgodnie z art. 27h ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów brak złożenia deklaracji do CEEB w wymaganym terminie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub od zmiany może skutkować nałożeniem mandatu — strażnicy mogą nałożyć mandat karny do 500 złotych, jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, wówczas grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych — tłumaczy w rozmowie z Pulsem Gdańska Starszy Inspektor Andrzej Hinz ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Kto zobowiązany jest wpisać nieruchomość do CEEB? Obowiązek ten ciąży na właścicielu nowej nieruchomości, której źródło ciepła nie przekracza 1 MW mocy. Niestety mimo to wciąż wiele osób zapomina o tym obowiązku, na co spory wpływ miał fakt, że do 2024 roku brak wpisu do CEEB nie był karany.
Strażnicy miejscy skontrolują wpisy CEEB. Czy można ich nie wpuścić?
Jak podkreśla Starszy Inspektor Andrzej Hinz kontrole i weryfikacja wpisów do CEEB są już prowadzone w Gdańsku. W efekcie do mieszkań i domów w każdej chwili mogą zapukać strażnicy miejscy. Nie wpuszczenie ich może jednak nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje z karą pozbawienia wolności do lat trzech włącznie.
Odmowa wpuszczenia strażników w ramach takiej kontroli może zostać potraktowana jako utrudnianie czynności służbowych osobie uprawnionej do przeprowadzenia takiej kontroli w zakresie ochrony środowiska. Zgodnie z art.225 § 1 Kodeksu Karnego „czyn polegający na udaremnianiu bądź utrudnianiu czynności służbowych osobie do tego uprawnionej lub osobie przybranej jej do pomocy podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech” - dodaje Starszy Inspektor Andrzej Hinz.
W trakcie kontroli funkcjonariusze mogą żądać okazania dokumentów potwierdzających złożenie deklaracji CEEB, przeprowadzać kontrolę nieruchomości w zakresie zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i sprawdzać m.in. rodzaj używanego źródła ciepła i dane zgłoszone w deklaracji.
Jak wpisać się do CEEB?
Sam wpis do CEEB jest bezpłatny i banalnie prosty. Jedyne co musimy mieć to konkretne informacje na temat budynku. Właściciele nowych nieruchomości mają bowiem do wyboru kilka opcji rejestracji, w postaci:
- listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej
- bezpośrednio w urzędzie
- przez stronę internetową Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.