reklama

Ptasie osiedla i schrony dla nietoperzy w parku Hevelianum [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Przyroda Choć do Gdańska chwilowo powróciła zima, część firm i instytucji rozpoczęła pierwsze wiosenne porządki. Wraz z nimi trwa przegląd i montaż budek lęgowych dla ptaków. Niedawno przegląd swoich budek wykonał GZDiZ. Teraz podobne konstrukcje montuje w swoim parku Hevelianum.
reklama

Hevelianum jest właścicielem rozległego parku otaczającego teren Góry Gradowej. To ważne miejsce dla ptaków, które w centrum Gdańska nie mają wielu dogodnych miejsc do życia. Jesienią i zimą teren ten służy im jako gromadne noclegowisko, zaś wiosną i latem jako miejsce odchowywania potomstwa. Oprócz ptaków, na terenie parku w opuszczonych dziuplach, pękniętych konarach i szczelinach w korze chętnie chronią się nietoperze. 

Projekt Hevelianum związany z wieszaniem budek lęgowych dla ptaków rozpoczął się w ubiegłym roku. Przeprowadzono wówczas ekspertyzę ornitologiczną i chiropterologiczną, która pozwoliła poznać gatunki ptaków zamieszkujące park Hevelianum. W listopadzie 2020 roku na tym terenie odnotowano obecność m.in. gołębia grzywacza, sikorki bogatki, sikorki modraszki, kawki, kosa, kowalika, szpaka i zięby.

Oprócz tego na terenie Hevelianum zidentyfikowano dla użytki ekologiczne, które są miejscem zimowania nietoperzami. Jednym z nich jest "Prochownia pod Kasztanami", gdzie chronią się trzy gatunki nocnych, skrzydlatych ssaków: nocek Natterera, nocek rudy oraz nocek duży. Drugim zimowiskiem jest "Fort Nocek" o powierzchni 1,2 ha. Jest to największe zimowisko nietoperzy na terenie fortu i jednocześnie trzecie pod względem liczebności w Gdańsku. Tutaj przebywają cztery gatunki nietoperzy: nocek duży, nocek rudy, nocek Natterera i gacek brunatny. 

Na podstawie wspomnianej ekspertyzy Hevelianum zamówiło odpowiednie budki dla ptaków i schrony dla nietoperzy. Mają one być wykonane z wykorzystaniem profesjonalnych rozwiązań ornitologicznych. Będą wykonane z certyfikowanego drewna sosnowego, zaimpregnowane ekologicznym pokostem lnianym i pokryte daszkiem wykonanym z blachy połaciowej, która chroni drewnianą konstrukcję przed nasiąkaniem i erozją. 

- Bardzo ważną funkcję w parkach pełnią alternatywne miejsca lęgowe w postaci budek lęgowych. Stanowią one ostoję dla ptaków jak również przyczyniają się do zachowania populacji gatunków chronionych. Wieszając budki lęgowe, mamy realny wpływ na podnoszenie potencjału lęgowego i pozytywny efekt ekologiczny w danej lokalizacji – przyznał Michał Dworak, autor opinii ornitologicznej dla Hevelianum.

Budki dla ptaków oraz schrony dla nietoperzy będą zamontowane zgodnie z zaleceniami ornitologów odnośnie wysokości, odległości pomiędzy budkami oraz kierunku montażu. Łącznie w parku Hevelianum pojawi się 50 budek lęgowych dla ptaków i 20 budek noclegowych dla nietoperzy. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama