Walka z Afrykańskim Pomorem Świń w gdańskich lasach trwa od dwóch lat. Leśnicy co kilka miesięcy dokonują odstrzału sanitarnego dzików, które mogą przenosić tą chorobę, która zagraża hodowlom świń. Zakażenie jednego osobnika hodowlanego może zakończyć się śmiercią całego stada.
Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa od 1 listopada tego roku do 31 stycznia 2022 roku w każdym obwodzie łowieckim muszą się odbyć co najmniej dwa polowania zbiorowe, podczas których prowadzony będzie odstrzał dzików.
W dwóch leśnictwach, które działąją na terenie Gdańska pierwszy odstrzał odbył się 9 grudnia. Kolejny raz w leśnictwach Renuszewo i Matemblewo sanitarny odstrzał dzików odbędzie się 23 grudnia w godzinach 7.30 do 15.30. Odstrzał może dotyczyć kilkuset zwierząt.
Afrykański pomór świń (ang. African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.