reklama

Oliwa. Wieloletni remont uśmiercił 180-letniego daktylowca? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Oliwa. Wieloletni remont uśmiercił 180-letniego daktylowca? [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Wszystko wskazuje na to, że mający ponad 180 lat daktylowiec nie przetrwał ciągnącego się od 4 lat remontu palmiarni.
reklama

Zielona Fala - Trójmiasto na swoim profilu na Facebooku opublikowała nagranie prezentujące stan palmy z Parku Oliwskiego. Ze słynnego 180-letni daktylowca, symbolu Parku Oliwskiego, pozostał pień i uschnięte pozostałości liści.

- Film, który otrzymaliśmy od jednego z naszych subskrybentów pokazuje zeschniętą, zbutwiałą, dawno obumarłą roślinę. Zastanawia nas, ile jeszcze czasu będą potrzebować władze Gdańska, aby zebrać się na odwagę i poinformować mieszkańców, że inwestycja za 30 mln zł zakończyła się uśmierceniem bezcennej rośliny i kompletnym fiaskiem? - pytają ekolodzy z Zielonej Fali Trójmiasto.

[facebook:https://www.facebook.com/ZielonaFalaTrojmiasto/videos/429249544714209/]

Problem od miesięcy

Stan rośliny zły był już w marcu. Wówczas jednak władze Gdańska oraz odpowiedzialnej za remont Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska zapewniały, że palma na odpowiednią opiekę. Naukowcy, którzy mieli wspierać urzędników, już w marcu mówili jednak, że stan daktylowca jest zły.

- Kiedy ostatni raz byłem tu z wizytą 4 lutego, stwierdziłem, że są symptomy zamierania. Postanowiliśmy powalczyć o tę palmę. Udało mi się już w mojej karierze zatrzymać proces zamierania innego gatunku palmy. Są do tego pewne nowoczesne metody. Liści jest bardzo mało. To jest bardzo niebezpieczne, gdyż palma dzięki nim musi realizować swoje funkcje życiowe, ale jeszcze nie jest tragicznie - mówił w marcu prof. Witold Paweł Burkiewicz, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni.

[news:1150369]

Inwestycja z problemami

Budowa nowej, wyższej rotundy, rozpoczęła się jeszcze w lipcu 2017 roku i miała potrwać dwa lata. Inwestycja kilkukrotnie była przedłużana. Nie bez znaczenia na czas realizacji inwestycji, wpływ ma wybór nietypowego, trudnego w wykonaniu projektu.

Już w trakcie budowy, w pierwszym kwartale 2018 roku nietypowy projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji, a później nakazano wykonawcy dokonanie wzmocnień.

Z uwagi na zastosowaną w projekcie nietypową technologię szklenia, DRMG porozumiewając się z pierwotnym wykonawcą inwestycji, zdecydowała, że oszklenie powinna wykonać wyspecjalizowana w tej dziedzinie firma. Umowę z wykonawcą w lipcu 2019 roku rozwiązano i ogłoszono przetarg na dokończenie obiektu. Kontynuacja prac rozpoczęła się dopiero w listopadzie 2019 roku. Szklenie obiektu trwało do grudnia 2020 roku.  

[news:1027256]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama