Imię dla nowej mieszkanki zoo zostało wybrane spośród propozycji mieszkańców Gdańska. Przez kilka dni podawali oni swoje pomysły w komentarzach pod postem, który pojawił się na Facebooku Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. O ostatecznym wyborze zdecydowali pracownicy zoo.
— Opiekunowie wybrali! Samiczka manula od dzisiaj ma na imię Ula... i wtula się w swojego króla, czyli Manuela manula. Czekamy może kiedyś będzie z tego córa, bo w ochronie zwierząt liczy się bogata genów pula — czytamy na facebooku Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
W wybieranie imienia zaangażowało się kilkaset osób, a jego ostateczny wybór z pewnością nie należał do najłatwiejszych. Wśród propozycji pojawiły się imiona, które noszą inne manule stepowe, żyjące w różnych ogrodach zoologicznych znajdujących się na terenie całego kraju.
— Spośród ponad 200 komentarzy i kilkuset propozycji opiekunowie dostali do wyboru 3 najpopularniejsze. Samica manula z Zoo Poznań Official Site ma na imię Mania, a z ZOO Łódź Manuela, dlatego nasza podopieczna dostała na imię Ula — podaje Gdański Ogród Zoologiczny.
Szczęśliwa para
Z przyjazdu Uli do Gdańska ucieszyli się z pewnością nie tylko mieszkańcy, ale również manul stepowy Manuel, z którym teraz samiczka spędza czas. Manuel zamieszkał w Gdańsku pod koniec lipca 2024 roku, a nad wyborem jego imienia również zadecydowali mieszkańcy. Wtedy wybierano spośród trzech propozycji: Lazlo, Foch i właśnie Manuel.
Chociaż koty słyną z tego, że wolą spędzać czas samotnie, Manuel i Ula lubią swoje towarzystwo. Chociaż mieszkają ze sobą stosunkowo od niedawna, pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zauważają, że koty spędzają razem czas, a nawet się do siebie przytulają.
Manuel i Ula podczas wspólnego odpoczynku (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)
Pracownicy zoo mają nadzieję, że w przyszłości doczekają się ich potomstwa.
— Jak to u kotów bywa większość czasu spędzają osobno, ale czasami udaje się złapać je razem - tak jak na zdjęciu poniżej. Opiekunowie podpowiadają nam, że widywali je jak wspólnie spały więc może w przyszłości coś z tej "znajomości" wyniknie — pisze gdańskie zoo.
Odstraszające spojrzenie
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech manuli stepowych jest ich spojrzenie. Wywołuje ono wrażenie, że koty te nie należą do zbyt towarzyskich, co odzwierciedla się także w ich zachowaniu. Manule są samotnikami, które spotykają się tylko na krótki czas w okresie rozrodu.
Gatunek ten pochodzi z Azji Środkowej, gdzie zamieszkuje tereny stepowe i górzyste. Na przetrwanie w trudnych warunkach pozwalają im gęsta, puchata sierść, okrągłe uszy i krótki ogon.
Manule wyróżniają także ich oczy. U większości małych kotów źrenice zwężają się do linii, natomiast u manuli przybierają one kształt okrągły.
Chociaż teoretycznie manule są bardziej aktywne nocą, zależy to od wielu czynników, w tym od miejsca, w którym żyją, oraz od pory roku. Samiczka Ula zdecydowanie wpisuje się w ten schemat i woli spędzać dzień na odpoczynku, podczas gdy Manuel jest w tym czasie bardziej aktywny.
Obecnie koty zamieszkują wybieg naprzeciwko rysi. Trwa jednak budowa obiektu specjalnie dla nich, dostosowanego do ich wszelkich potrzeb.
Nowy wybieg powstanie w miejscu, które kiedyś zamieszkiwały gdańskie pumy (tik tok: zoogdansk)
Na nowym wybiegu każde z nich znajdzie przestrzeń, gdzie będzie mogło w samotności odpocząć od swojego towarzysza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.