reklama

Dziki problem w Gdańsku. Zgłoszenia od mieszkańców wpływają codziennie

Opublikowano:
Autor:

Dziki problem w Gdańsku. Zgłoszenia od mieszkańców wpływają codziennie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Problem dzików na gdańskich ulicach i osiedlach nie ustaje. Część mieszkańców jest zdania, że sytuacja się pogarsza. Codziennie urzędnicy odbierają kilka zgłoszeń dotyczących obecności dzików.
reklama

Problem dzików w Gdańsku poruszyli przewodniczący zarządów dzielnic podczas spotkania z władzami miasta. Dziki pojawiają się w wielu dzielnicach. Na dzielnicowych grupach w mediach społecznościowych mieszkańcy niemal codziennie informują o obecności tych zwierząt. Spotkanie z dzikiem jest sytuacją potencjalnie niebezpieczną, dlatego mieszkańcy czują się zaniepokojeni coraz częstszą obecnością leśnych stworzeń na osiedlowych uliczkach. W postach na grupach można znaleźć nawet informacje o atakowaniu przez dziki zwierząt domowych.

Jak się okazuje, zgłoszenia o dzikach wpływają także drogą oficjalną, po kilka dziennie. Jak poinformował na spotkaniu z zarządami dzielnic Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Gdańsku, codziennie wpływa od 3 do 5 zgłoszeń dotyczących obecności dzików w mieście i wyrządzonych przez nich szkód. Jak twierdzą urzędnicy, liczba zgłoszeń od pewnego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Zgłoszenia przekazywane są Straży Miejskiej lub myśliwemu, w zależności od lokalizacji i rodzaju zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie dotyczy terenu obwodu łowieckiego, urzędnicy przekazują zgłoszenie do odpowiedniego koła łowieckiego.

Według przekazanych władzom dzielnic informacji, w Gdańsku prowadzi się odstrzał redukcyjny oraz ustawia poletka zaporowe, których zadaniem jest zatrzymanie jak największej liczby zwierząt w ich środowisku naturalnym, z dala od zabudowań. Urzędnicy podkreślają, że zgodnie z prawem są w stanie odpowiadać tylko na zgłoszenia z terenów znajdujących się poza obwodami łowieckimi. Jeżeli obecność dzika nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców lub uczestników ruchu drogowego, są one przepędzane poza miejsca zamieszkania, podczas interwencji terenowych.

Urzędnicy przypominają także o działaniach prewencyjnych, które w trosce o własne bezpieczeństwo powinni podejmować mieszkańcy i administratorzy nieruchomości. Absolutną podstawą jest niedokarmianie dzików, a także dokładne zamykanie i zabezpieczenie wiat śmietnikowych i pojemników na odpady. Trzeba pamiętać także o utrzymywaniu miejsc składowania w czystości, aby dookoła nie znajdowały się jadalne odpadki. Dziki wędrują przede wszystkim tam, gdzie łatwo zdobyć pożywienie. Nieodpowiednie nawyki mieszkańców często zachęcają dzikie zwierzęta do pozostania na terenach mieszkalnych.

[news:1274974]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama