Miasto Gdańsk nie prowadzi gospodarki łowieckiej, zatem nie dokonuje inwentaryzacji dzików. Obecność zwierząt jest definiowana tylko na podstawie pobieranej karmy na poletkach zaporowych, śladów bytowania, obserwacji w terenie oraz podejmowanych interwencji. Urząd Miejski w Gdańsku nie ma informacji dotyczącej całkowitej liczby dzików w mieście. Skoro miasto nie prowadzi dokładnego rejestru oraz nikogo do tego nie zatrudnia, nie może realnie reagować na problem oraz nie zna jego skali.
- Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku od lat prowadzi własne działania w kierunku redukowania populacji dzików na obszarach gminnych (z wyłączeniem obwodów łowieckich). Nieprzerwanie od 2018 roku realizowany jest odstrzał redukcyjny, którego celem jest obniżenie pogłowia dzika na terenie miasta. Organizowane są także poletka zaporowe, co stanowi działania prewencyjne, zmierzające do zatrzymania możliwie jak największej liczby dzików w ich środowisku naturalnym, z dala od miejsc zabudowanych. Jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla mieszkańców lub uczestników ruchu drogowego, dziki przepędzane są poza miejsca zurbanizowane podczas interwencji terenowych. Działania te są nierzadko bardzo trudne do zrealizowania przez wzgląd na gęstość zabudowy miejskiej i duży ruch uliczny – mówi Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego UM Gdańsk - W związku z zagrożeniem wirusem ASF Gdańsk jest aktualnie objęty ograniczeniami. Nie ma zatem podstaw prawnych do odławiania i przewożenia dzików poza teren miasta, choć jeszcze kilka lat temu było to dozwolone i praktykowane we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk - dodaje.
W granicach miasta istnieją obwody łowieckie. W takich miejscach za podejmowanie działań odpowiadają koła łowieckie, a ingerencja pracowników zatrudnionych przez Urząd Miejski jest zabroniona.
[news:1036763]
Mieszkańcy mogą pomóc
Mieszkańcy i administratorzy nieruchomości także mogą przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Kluczowymi kwestiami są niedokarmianie dzików oraz należyte zabezpieczanie wiat śmietnikowych i pojemników na odpady.W związku z powstaniem w strukturach Straży Miejskiej Sekcji Ochrony Zwierząt, udział strażników w interwencjach dotyczących dzików ma być większy. Urzędnicy zapewniają, że pracują nad aktualizacją zasad działania w stosunku do dzikich zwierząt w mieście. W styczniu tego roku rozesłano pismo wraz z ulotką do administratorów zarządzających nieruchomościami na terenie Gdańska, którzy powinni byli przekazać je mieszkańcom. Na ulotkach znajdują się najważniejsze zasady dotyczące postępowania z dzikami mieście.
[news:1025073]
Kogo informować, gdy pojawią się dziki?
Przypadki pojawiania się dzików, które mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, należy zgłaszać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które funkcjonuje całodobowo pod numerem telefonu: 58 778 60 00. Dyżurni, stosownie do sytuacji, mają możliwość wysłania na miejsce na miejsce pracownika Wydziału lub dyżurującego myśliwego, a w razie zgłoszeń z terenów obwodów łowieckich mogą powiadomić przedstawiciela właściwego miejscowo koła łowieckiego.Zgłoszenia można kierować także do Straży Miejskiej pod numer 986 w godzinach jej. funkcjonowania. Zgłoszenia dotyczące martwych zwierząt zauważonych w naszym mieście należy kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numer 58 52 44 500. Na pozostałych terenach nienależących do miasta odpowiedzialność za usunięcie martwego zwierzęcia z nieruchomości spoczywa na administratorach lub właścicielach.
[news:1275331]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.