20 grudnia, prof. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska ogłosił na konferencji prasowej nowe odkrycie archeologiczne w piwnicach Ratuszu Głównego Miasta. Archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego znaleźli tam pozostałości osadnictwa Słowian z X wieku oraz ceramikę z tego samego okresu.
– Uzupełniamy naszą wiedzę o historii Gdańska, Polski i Europy. Odkryliśmy pozostałości osadnictwa słowiańskiego pod Ratuszem Głównego Miasta, które bezsprzecznie wskazują na powstanie Gdańska w 930 roku. Tym samym przesuwamy chronologię miasta o 60 lat wstecz – mówi prof. Waldemar Ossowski.
Odkrycie przesuwa datę powstania miasta o kilkadziesiąt lat. Dowody na to miał już w latach 70. prof. Andrzej Zbierski, który odkrył te pozostałości pod Ratuszem świadczące o przedpiastowskim osadnictwie na terenie Gdańska. Jednakże jego teza była kwestionowana przez środowisko archeologiczne ze względu na niemożliwości precyzyjnego datowania znaleziska.
Jak się okazuje, odkrycie nie jest aż tak sensacyjne, jak się mogło wydawać. Prof. Tomasz Ważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wspólnie z prof. Henrykiem Panerem przeprowadzali badania w piwnicy Ratusza 25 lat temu i już wtedy ustalili, że konstrukcja odkryta przez prof. Zbierskiego w latach 70. została wybudowana około 932 roku.
- Wspólnie z ówczesnym dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Henrykiem Panerem, oraz nieżyjącym już archeologiem Zbigniewem Borcowskim wykonaliśmy wówczas badania drewna konstrukcji odkrytych przez prof. Zbierskiego w podziemiach wieży Ratusza. Moim zadaniem była analiza dendrochronologiczna oraz precyzyjne datowanie wczesnośredniowiecznej konstrukcji - stwierdza prof. Ważny.
Swoje wyniki opublikował w książce "Dendrochronologia obiektów zabytkowych w Polsce" wydanej w 2001 roku przez Muzem Archelogiczne w Gdańsku, a prof. Henyk Paner powoływał się na nie w swoich późniejszych publikacjach.
Prof. Ossowski odniósł się do komentarza prof. Ważnego, stwierdzając, że obecne prace miały być ostatecznym potwiedzeniem tezy prof. Zbierskiego. Ponadto zaznaczył, iż badane były inne elementy konstrukcji niż te w latach 70. oraz 25 lat temu.
- W tym celu założyliśmy wykopy we wcześniej niebadanych miejscach, odsłoniliśmy niebadane wcześniej fragmenty, wykonaliśmy szczegółową dokumentację, pobraliśmy próbki do badań dendrochronologicznych, radiowęglowych, archeobotanicznych i innych - mówi prof. Ossowski.
Konstrukcja w podziemiach Ratusza Głównego Miasta została zabezpieczona, a następnie zasypana. Według prof. Ossowskiego pozostałości przetrwały tak długo, dzięki sprzyjającym temu okolicznościom przyrodniczym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.