Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej będzie obchodzony 14 lutego. To właśnie tego dnia w 1942 roku powstała Armia Krajowa, jedna z największych podziemnych organizacji wojskowych w okupowanej Europie.
Dzień ten został ustanowiony, aby przypominać o poświęceniu i patriotyzmie członków Armii Krajowej, którzy odegrali kluczową rolę w walce z okupantem, organizując działania zbrojne, wywiadowcze i wspierające społeczeństwo.
Dni wolne 2025 – sprawdź, kiedy nie będzie trzeba iść do pracy
W 2025 roku Polacy mają kolejny rok z ustalonymi dniami wolnymi od pracy. Obecnie w Polsce dniami wolnymi od pracy są:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia – Wielkanoc,
- 21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja – Święto Pracy,
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca – Zielone Świątki,
- 19 czerwca – Boże Ciało,
- 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – Boże Narodzenie,
- 26 grudnia – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Czy Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej będzie dniem wolnym od pracy?
Pomimo ogromnego znaczenia nowo ustanowionego święta, nie będzie ono dniem wolnym od pracy. Obecnie Polacy mają 14 dni ustawowo wolnych od pracy, a wprowadzenie kolejnego wiązałoby się z dużymi kosztami dla gospodarki oraz przedsiębiorców.
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Armii Krajowej
Choć Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej nie będzie dniem wolnym od pracy, na terenie całego kraju z tej okazji organizowane będą liczne wydarzenia. Nie zabraknie wykładów historycznych, wystaw oraz apeli pamięci. Wszystkie te inicjatywy mają na celu podkreślenie, jak istotne było wsparcie Armii Krajowej podczas II wojny światowej.
Ustanowienie nowego święta spotkało się z wieloma pozytywnymi reakcjami. Ma ono również znaczenie międzypokoleniowe i przypomina o kluczowych wartościach, takich jak patriotyzm i poświęcenie dla drugiego człowieka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.