reklama

Projekt edukacyjny w Conradinum. Biznes uczy praktycznie przyszłych mechatroników

Opublikowano:
Autor:

Projekt edukacyjny w Conradinum. Biznes uczy praktycznie przyszłych mechatroników - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Od pół roku trwa realizacja programu edukacyjnego, w ramach którego przyszli mechatronicy ze Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum kształcą się pod okiem przedstawicieli sześciu uznanych firm na Pomorzu.
reklama

Projekt "Zróbmy to razem", zainicjowany przez fundację Inspirujące Przykłady, to odpowiedź na wyzwania na rynku pracy dla firm technologicznych, które przeszły lub są w procesie głębokiej automatyzacji i digitalizacji procesów produkcyjnych.

W pierwszym etapie uczniowie uczestniczyli w spotkaniach prowadzonych przez przedstawicieli firm, dzięki którym poznali profil działania firmy i wymagania na poszczególnych stanowiskach pracy.

Wizyty studyjne w wybranych przez uczniów firmach stanowiły drugi etap programu. Podczas obecności na terenie przedsiębiorstw pod czujnym okiem fachowców rozwiązywali zadania, z którymi pracownicy firmy mierzą się na co dzień. Jednocześnie przedstawiciele firm mogli ocenić, czy kandydaci chcący odbyć praktykę w danym przedsiębiorstwie, posiadają odpowiednie predyspozycje, dzięki którym odnajdą się w firmie.

- Dla firm jest to doskonała okazja, aby wyłapać osoby ambitne, które chcą się dalej rozwijać. Uczniowie poprzez szkolenia mogą szybko zyskać wysokie kwalifikacje oraz pracę, która oferuje możliwość rozwoju oraz zatrudnienie na lata – ocenia Jakub Bury, pracownik odpowiadający za szkolenia pneumatyczne oraz opiekę nad praktykantami w firmie Bibus Menos Sp. z o.o.

Od rozpoczęcia programu minęło pół roku, a już widać, że przynosi on korzyści. Firmy zaproponowały, że zajęcia praktyczne dla uczniów poprowadzą ich pracownicy. Taka decyzja rozwiązałaby jeden z poważniejszych problemów szkół, jakim jest coraz większa liczba nauczycieli przedmiotów zawodowych zbliżająca się do wieku emerytalnego. Być może funkcję mentorów przejmą w przyszłości firmy, które w trakcie zajęć będą w stanie dostrzec potencjał uczniów i wspomóc ich rozwój, tym samym zapewniając sobie przyszłą kadrę.

- Wypracowujemy model, który będziemy multiplikować w innych szkołach technicznych, aby zarówno firmy jak i uczniowie czerpali korzyści z bliskich relacji. Za granicą, szczególnie w Europie Zachodniej, takie modele to codzienność. Biznes uczy młodych ludzi i daje im niesamowite szanse rozwoju, a młodzi, kończąc średnią szkołę techniczną, świadomie dołączają do znanych im już organizacji - ocenia Leszek Szmidtke, prezes Fundacji Inspirujące Przykłady.

Do zakończenia pierwszej edycji projektu zostało 6 miesięcy. Bierze w nim udział sześć gdańskich firm: Bibus Menos, DCT, Federal Mogul Bimet, Gdańskie Młyny, Northvolt oraz Pekabex.

[news:1273487]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama