Zajęcia w ramach programu Zdrovve Love były prowadzone od 2017 roku aż do wybuchu pandemii COVID-19 i przejścia szkół w tryb nauki zdalnej. W pierwszej edycji programu zrealizowano 296 godzin warsztatów edukacyjnych dla 835 uczestników. Ponadto przeprowadzono spotkania informacyjne dla 2779 rodziców i 2870 uczniów. Projekt odbył się lub był w trakcie rozpoczęcia w 21 gdańskich szkołach. Ze względu na wybuch pandemii COVID-19 w części placówek nie udało się realizować projektu. Koszty wspomnianych działań to 131 413,73 zł.
- Ten program napotkał na wiele trudności. Szkoła obecnie jest miejscem bardzo silnego sporu kulturowego i nasze gdańskie podejście ukierunkowane na edukację opartą na wiedzy, samoświadomości, również w odniesieniu do zdrowia seksualnego, tożsamości seksualnej, nie jest dobrze przyjmowana we wszystkich środowiskach. Realizatorzy, szkoły, rodzice napotkali na ogromny opór ze strony skrajnych środowisk. Dlatego wyciągamy wnioski i proponujemy warsztaty, dla chętnych, także poza szkołami - mówiła o projekcie Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Podczas sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w październiku zeszłego roku, zadecydowano o przedłużeniu projektu do 2025 roku. Dotychczasowy etap funkcjonowania programu Zdrovve Love poddano ewaluacji. Ośrodek Badań i Analiz Społecznych poprosił młodzież, rodziców oraz edukatorów o ocenę warsztatów, ich dostępność i sposób prowadzenia zajęć w pięciostopniowej skali. Program uzyskał w ten sposób ocenę 4,5.
[news:1202013]
Program będzie kontynuowany
W planach na przyszłość dla programu Zdrovve Love jest przede wszystkim stworzenie nowego podręcznika do zajęć.
- Jestem zadowolona, że dzisiaj mamy już ewaluację i że będziemy kontynuować ten program. Wreszcie, że napiszemy nowy podręcznik – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta. - Oczekujemy, że ten przyszły podręcznik będzie napisany z uwzględnieniem wszystkich uwag, będzie rozszerzony o kwestie dotyczące psychologii i emocji, jakie towarzyszą młodym ludziom w tym temacie - dodaje.
Zajęcia mogą wrócić do szkół już w drugim semestrze aktualnie trwającego roku szkolnego. To czy uda się je uruchomić, zadecyduje prędkość wyboru podmiotu, który takie zajęcia poprowadzi. W tym celu będzie ogłoszony konkurs.
Ważną zmianą będzie realizacja programu Zdrovve Love nie tylko w placówkach oświatowych, ale także poza nimi. Będzie to jednak zależało od zainteresowania. Urzędnicy zaktualizują również podręcznik do zajęć na podstawie dotychczasowych doświadczeń.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.