Już dziś obchodzimy 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego parmalentu, które odbyły się 4 czerwca 1989. Sprawdzamy, jakie wydarzenia miasto przygotowało z tej okazji.
W wyniku pierwszych częściowo wolnych wyborów utworzono rząd z niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy środkowo-wschodniej. Z okazji kolejnej rocznicy tych wydarzeń zaplanowano kilka atrakcji upamiętniających. Obchody zaplanowano w nieco skromniejszej formule niż rok temu z uwagi na zagrożenie epidemiczne. Władze miasta zapewniają jednak, że będzie uroczyście.
Koncert carillonowy
Jak przy każdym ważniejszym święcie, także dziś carillon z wieży Ratusza Głównego Miasta zagra koncert dla mieszkańców. Z wieży usłyszymy utwory nawiązujące do 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W repertuarze, który wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, znajdą się takie utwory jak pochodzące z XVIII w. dwa chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich. Podczas koncertu usłyszymy także „Tańce Polskie”, gdańską tabulaturę lutniową z XVII w., „Polonezy” Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w. – gdańszczanina, ucznia J.S. Bacha oraz Mazurka Dąbrowskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 12:05.
Znów zawiśnie flaga uszyta przez Gdańszczan
O godzinie 14:00 na Górze Gradowej odbędzie się z kolei uroczyste podniesienie flagi Polski, uszytej w zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności. Wyjątkową flagę stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca.
Po zakończeniu podniesieniu flagi Polski na Górze Gradowej, uczestnicy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty. Następnie około godz. 15.00 odbędzie się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.
Ostatnim punktem obchodów rocznicowych będzie debata Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?. Spotkanie, na które zaprasza Klub myśli obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, odbędzie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności. Gośćmi debaty będą: prof. dr hab. Tomasz Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr Grzegorz Piotrowski. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.