Przetarg na dostawę energii dla Gdańska i innych podmiotów zrzeszonych w grupie metropolitalnej grupie zakończył się pod koniec września tego roku unieważnieniem z powodu braku ofert. Nawet gdyby pojawiły się jakieś oferty, prawdopodobnie byłyby o kilkaset procent droższe, tak jak miało to miejsce w innych miastach. Prace nad wyborem dostawcy energii zawieszono więc do czasu uchwalenia przez Sejm RP ustawy o zamrożeniu galopujących cen prądu.
[news:1365108]
Ustawę zamrażającą ceny uchwalono w czwartek, 20 października. W związku z tym Gdańsk będzie kontynuował działania w celu podpisania nowego kontraktu na dostawy energii elektrycznej. W grupie zakupowej znajdują się miejskie przedsiębiorstwa, m.in.: Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, ZOO, czy dostawca wody i ścieków oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk. Wszystkie podmioty będą poszukiwać dostawcy energii wspólnie.
- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadają się za tym, aby pozostać wspólnie, ponieważ do tej pory przynosiło nam to wszystkim korzyści. W tym tygodniu rozesłaliśmy zaproszenia do rozmów do dostawców energii, z którymi będziemy chcieli wypracować najlepsze warunki cenowe dla całej grupy – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Będzie drożej, ale miało być jeszcze drożej
Zgodnie z przyjętą ustawą cena prądu dla samorządu nie będzie mogła przekroczyć 785 zł netto za 1 megawatogodzinę. Dla Gdańska to wprawdzie o 70% więcej niż w tym roku, ale z drugiej strony znacznie mniej niż ceny oferowane w przetargach na dostawę energii dla innych miast, gdzie cena 1 MWh przekraczały nawet 3000 zł.Władze Gdańska podjęły decyzję o wyłonieniu dostawcy energii elektrycznej z wolnej ręki. Taką możliwość daje podmiotom, które nie rozstrzygnęły przetargu, prawo zamówień publicznych. Magistrat zapewnia, że pierwsze rozmowy w sprawie umowy na dostawę prądu zaplanowano na przyszły tydzień. Zaproszenie do rozmów przyjęła państwowa spółka Energa Obrót S.A.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.