reklama

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jak wyglądają wybory młodych radnych?

Opublikowano:
Autor:

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jak wyglądają wybory młodych radnych? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Samorząd Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska? Czym jest? Kiedy powstała? Jak się do niej dostać?
reklama

Czym jest MRMG?

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA GDAŃSKA to organ doradczo-konsultacyjny, złożony z przedstawicieli gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Został powołany uchwałą Rady Miasta Gdańska w 2011 roku. Statutowy skład Rady wynosi 34 członków. W związku z brakiem maksymalnej liczby kandydatów w okręgu trzecim w 2019 roku, skład V kadencji Rady wynosi 33 radnych. Czas trwania mandatu radnego wynosi dwa lata.

Do celów i zadań Rady należy: promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży, integracja i współpraca środowisk młodzieżowych na terenie Miasta Gdańska, podejmowanie działań na rzecz zaspokojenia potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców Miasta Gdańska oraz organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym.

Wybory do Młodzieżowej Rady - Etap I

Wiemy już czym jest Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Pozostaje nam pytanie jak się do niej dostać - trzeba być uczniem gdańskiej szkoły i ukończyć klasę szóstą szkoły podstawowej. Żeby móc kandydować trzeba być też przed ukończeniem szkoły średniej. 

Wybory do Rady odbywają się w okolicach listopada co 2 lata. Każda szkoła otrzymuje od miasta informacje na temat ordynacji wyborczej. Każdy uczeń powinien być poinformowany o możliwości kandydowania. Jeżeli nie dostaniesz w szkole takiej informacji zgłoś się do nauczyciela WOS-u lub dyrekcji.

Jeżeli w danej placówce zgłosi się więcej niż dwóch kandydatów do MRMG powinny zostać zorganizowane wybory. Przed nimi każdy z kandydatów powinien mieć tydzień na przeprowadzenie kampanii. Następnie dzień przed wyborami powinna odbyć się debata kandydatów. Wybory są tajne. Mogą głosować albo prezydia klas lub wszyscy uczniowie. Dwóch kandydatów o najwyższym wyniku przechodzi do drugiego etapu okręgowego.

Wybory - Etap II

Ten etap jest jasno określony w statucie Młodzieżowej Rady. Zwycięzcy pierwszych etapów są przypisywani do okręgów wyborczych (jest ich w sumie 6). W każdym okręgu jest inna liczba możliwych mandatów do zdobycia. Każdy kandydat w okręgu ma dwie minuty na prezentację swojej osoby. Następnie kandydaci głosują pomiędzy sobą. Każdy z kandydatów może oddać trzy głosy na jednej karcie wyborczej. Nie można oddać głosów na jednego kandydata. Po zakończeniu głosowania komisja wyborcza podlicza głosy i ogłasza wyniki. Osoby które uzyskują mandat wyborczy mogą się określać mianem radnego elekta. Zostają one następnie zaprzysiężeni na pierwszej sesji nowej kadencji. Odbywa się ona na przełomie grudnia po ostatniej sesji poprzedniej kadencji.

W następnym artykule przybliżymy temat pierwszej sesji oraz komisji MRMG.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama