Ponad dwa lata temu senatorowie PiS, Solidarnej Polski, Porozumienia, PSL, Lewicy oraz KO zgodnie uchwalili projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Mimo zgody w Senacie, projekt utknął w sejmowej zamrażarce.
Dziś posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uzupełnienie porządku dziennego 63. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o punkt obejmujący pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.
- Od dwóch lat w Sejmie znajduje się ustawa o Związku Metropolitalnym w województwie pomorskim i od dwóch lat ta ustawa nie może się doczekać swojego finału tu w Sejmie. Wielokrotnie apelowaliśmy do Pani Marszałek Witek o to żeby Sejm mógł przeprocedować tę ustawę, żeby województwo pomorskie podobnie jak województwo śląskie mogło lepiej zarządzać infrastrukturą, lepiej i skuteczniej inwestować w naszym ukochanym regionie. PiS chce wszystko kontrolować, chce dobić samorządy, chce im odbierać a nie dawać możliwość rozwoju. Z tego względu ta ustawa jest prawdopodobnie blokowana w Sejmie - mówił dziś w Sejmie posłanka Agnieszka Pomaska.
Barbara Nowacka z KO przypomina, że uchwalenie ustawy oznaczałoby realne zyski dla mieszkańców Gdańska i okolic.
- Ustawa Metropolitalna to zyski dla mieszkańców, to pieniądze które można lepiej inwestować, szczególnie teraz w kryzysie, który nadciąga. Jest to bardzo ważne by jak najwięcej pieniędzy mogło trafić do ludzi - mówiła posłanka KO.
Projekt ustawy jest inicjatywą 59 samorządów z Pomorza zrzeszonych w stowarzyszeniu OMGGS. Wzorowany jest na rozwiązaniach dotyczących funkcjonującej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).
Zgodnie z założeniami ustawy mieszkańcy Pomorza 5% swoich podatków PIT zamiast do budżetu centralnego wpłacaliby do budżetu metropolitalnego. Przez 2 lata byłaby to suma około 500 mln zł, za którą można by np. kupić 7 składów PKM.
[news:1353161]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.