reklama

Drogi wynajem mieszkań w Gdańsku. Ceny zwalają z nóg

Opublikowano:
Autor:

Drogi wynajem mieszkań w Gdańsku. Ceny zwalają z nóg - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Nieruchomości Gdańsk Ceny mieszkań w Polsce, a także w Gdańsku rosną bez opamiętania. Gigantyczne podwyżki dotyczą szczególnie wynajmu. Ceny zaczynają być zaporowe m.in. dla wielu studentów, którzy wkrótce wrócą do Gdańska na kolejny rok akademicki.
reklama

Szalejąca inflacja połączona z napływem wojennych imigrantów w Ukrainy spowodowały, że mieszkań na wynajem w tym roku jest mało, a w dodatku ceny najmu są bardzo wysokie. Zdaniem analityków Otodom studentów i wszystkich potrzebujących wynająć mieszkanie, czeka prawdziwe polowanie na wolne lokalne.

Jak zaznaczają, w przypadku Gdańska sytuacja jest nieco lepsza. O ile ogólna liczba ogłoszeń dotyczących wolnych mieszkań na wynajem spadła o 46% względem zeszłego roku, tak nasze miasto jako jedyne odbudowało liczbę ofert do poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Problemem są ceny ofert.

Z rynku znikają najszybciej oferty na najtańsze, a więc najmniejsze mieszkania.

– Już pod koniec ubiegłego roku popyt na mieszkania gwałtownie się zwiększył, bo z powodu wzrostu oprocentowania kredytów mieszkaniowych wiele osób wstrzymuje się z zakupem mieszkania na własne potrzeby. W tym roku problem niskiej podaży spotęgował napływ uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Szukają oni mieszkań głównie w największych miastach, gdzie łatwiej jest o pracę – wyjaśnia w rozmowie z 300Gospodarką Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Drożej tylko w Warszawie

Ceny mieszkań na wynajem rosną w ogromnym tempie. Największe wzrosty cen mieszkań do 40 metrów kwadratowych odnotowywane są w Krakowie. W przypadku lokali poniżej 50 metrów kwadratowych wzrost wynosi aż 53% w okresie od końca lutego do końca sierpnia tego roku. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk, gdzie ceny mieszkań do 20 metrów kwadratowych wzrosły o 41%, a ceny mieszkań do 40 metrów kwadratowych o 31%. Odrobinę niższe wzrosty odnotowano w stolicy.

W przypadku średniej miesięcznej stawki za mieszkanie na wynajem wszystkich deklasuje Warszawa. Tam średnia miesięczna cena w sierpniu wynosiła aż 4 643 złote. Na drugim miejscu znajduje się Gdańsk ze znacznie niższą, ale także wysoką stawką 3258 zł. Na trzecim miejscu znajduje się Wrocław ze średnią ceną 3203 złote. W pozostałych miastach średnie stawki nie przekraczają trzech tysięcy złotych.

Eksperci podkreślają jednak, że stawki uśrednione powinno się traktować z dystansem.

– Wzrost średnich stawek czynszu może szokować. Pamiętajmy jednak, że przyczyną takiej podwyżki może być nie tylko dopływ na rynek drogich mieszkań, ale też wynajęcie się najtańszych. Innymi słowy, jeśli oferta się kurczy, a wzrośnie w niej udział apartamentów, bo nie ma na nie wielu chętnych, to średni czynsz idzie w górę – zwraca uwagę Marek Wielgo w rozmowie z 300Gospodarką.

Skutki podwyżek najboleśniej odczują właśnie studenci, którzy za niecałe 3 tygodnie rozpoczną kolejny rok akademicki.

- Niewątpliwie skutki podwyżek czynszu boleśnie odczują studenci. Obawiam się, że cofniemy się o 15 lat, czyli do czasów, gdy właściciele mieszkań i stancji niemiłosiernie windowali czynsze, a niektórzy organizowali castingi na lokatorów – dodaje Marek Wielgo.

Alternatywą dla studentów mogą być akademiki, jednak tam też liczba miejsc jest bardzo ograniczona. W dodatku najemcy pokoi a domach studenckich muszą spełniać wymagane przez uczelnie kryteria, m.in. dotyczące sytuacji finansowej rodziców. Inną opcją mogą być mieszkania z innym czynszem na obrzeżach miast.

[news:1208351]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama