Właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych muszą złożyć deklaracje o źródłach ogrzewania. Dane trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to specjalna baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów. W ten sposób powstanie "mapa" emisyjności budynków w całym kraju – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
CEEB ma być narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych. To również miejsce, gdzie dostępne są informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła.
Zgłoszenia muszą dokonać wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła o mocy do 1MW. Czas na złożenie deklaracji powoli się kończy, gdyż wyznaczony ustawą termin to 30 czerwca.
– Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z wysokimi mandatami, nawet do 5 tys. zł. Warto to zrobić, tym bardziej że wpis do tego rejestru daje możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju programach rządowych – tłumaczy Piotr Borawski.
Deklaracje można składać na dwa sposoby: online lub w Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.