Czym są zanieczyszczenia powietrza?
Rozwój technologii oraz przemysłu jest jednym z sukcesów osiągniętych przez ludzkość. Jednak każdy medal ma dwie strony i podobnie wygląda to w tym przypadku. Zanieczyszczenia powietrza składają się z różnych cząstek i gazów pochodzących ze spalin samochodowych czy emisji przemysłowych. Za największy problem uznaje się pył zawieszony, czyli produkty spalania drewna i węgla w gospodarstwach domowych. Odnotowuje się również niemałe ilości tlenku azotu pochodzącego z transportu drogowego i kuchenek gazowych oraz dwutlenku siarki, którego obecność spowodowana jest spalaniem gazów kopalnianych.
Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na życie człowieka?
Trudno stwierdzić, czy zła jakość powietrza wpływa szczególnie na nasze codzienne funkcjonowanie. Problemy dotyczą przede wszystkim tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać, czyli zdrowia. Zanieczyszczenia oddziałują najmocniej na układ nerwowy, oddechowy i krwionośny człowieka.
Wpływ jakości powietrza na układ nerwowy
Najbardziej zaskakujące wydaje się to, w jaki sposób zła jakość powietrza oddziałuje na centralny układ nerwowy. Pyłki mogą być przyczyną upośledzenia sprawności umysłowej i zdolności poznawczych oraz przyspieszenia procesu starzenia. W praktyce oznacza to, że zanieczyszczenia powietrza powodują zaburzenia o charakterze depresyjnym oraz lękowym. Co więcej, mogą doprowadzić do przewlekłych zmian, których efektem bywa choroba Alzheimera.
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy
Jeszcze gorzej sprawy się mają w przypadku układu oddechowego, który jest najbardziej narażony na wpływ jakości powietrza. Regularne przebywanie w miejscach o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń prowadzi do astmy oskrzelowej (lub nasilenia jej objawów), przewlekłych chorób płuc, nowotworów, zwiększenia częstotliwości infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Badania wykazują, że zła jakość powietrza ma wpływ na zdrowie człowieka już na etapie życia prenatalnego. Skażenie powietrza powoduje spowolnienie rozwoju układu oddechowego u dzieci, spada również ich wydolność oddechowa. Oznacza to, że jeśli ciężarna kobieta oddycha zanieczyszczonym powietrzem, zachodzą zmiany, które miałyby miejsce, gdyby paliła średnio dziesięć papierosów dziennie.
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ krążenia
Niestety to nie koniec szkód, które wyrządzić może zła jakość powietrza. Ma ona wpływ również na układ krążenia człowieka. Może powodować niedokrwienny udar mózgu, zatrzymanie krążenia, a nawet zawał serca. Przerażające są dane liczbowe, które wykazują, że zanieczyszczenia przyczyniają się pośrednio lub bezpośrednio do tysięcy zgonów odnotowywanych w Polsce w ciągu roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.