Czym tak naprawdę jest szron?
Jedyną porą roku, w której szron się nie pojawia, jest lato. Wynika to z braku warunków, które muszą zostać spełnione, by omawiane zjawisko atmosferyczne mogło zostać zaobserwowane.
Definicja i struktura szronu
Szron jest, najprościej mówiąc, osadem widocznym na trawie, gałęziach drzew czy szybach samochodu. Występuje on w postaci kryształków lodu o kształcie igieł lub piórek, które zasadniczo są w stanie zgromadzić się na dowolnym podłożu hydrofilowym. Co ciekawe, szron można zaobserwować nawet we własnej lodówce, ponieważ w miejscach o najniższej temperaturze wilgoć zmienia się w kryształki lodu.
W jakich warunkach powstaje szron?
Szron powstaje w momencie, w którym wilgotne powietrze spotyka się z powierzchnią o temperaturze niższej niż 0˚C. Zazwyczaj dzieje się to w mroźne noce, dlatego osad widoczny jest rano. Para wodna zamarza i natychmiastowo zmienia stan skupienia z gazowego na stały, z pominięciem stanu ciekłego. Nazywa się to zjawiskiem resublimacji, ponieważ stanowi odwrotność sublimacji polegającej na zmianie stanu stałego substancji na stan gazowy. Wniosek jest jednoznaczny – szron jest jednym z wielu efektów nieustannego ruchu wody w przyrodzie.
Jak odróżnić szron od szadzi?
Szron nie jest jedynym rodzajem osadu, który spotkać można na powierzchni roślin, kamieni czy szyb. Przez wiele osób jest mylony z szadzią, a nawet z rosą, dlatego warto wyjaśnić, czym są i jak powstają pozostałe zjawiska atmosferyczne. Rosa to osad występujący w postaci kropel wody, który powstaje w wyniku skraplania się pary wodnej obecnej w powietrzu. Dlatego wskazanie różnic między rosą a szronem nie powinno stanowić problemu. Inaczej sprawy się mają z szadzią.
Różnice między szadzią a szronem
Faktycznie rozróżnienie szadzi i szronu gołym okiem jest bardzo trudne, ponieważ najważniejsze różnice dotyczą genezy obu osadów. Szron powstaje w sposób analogiczny do rosy, tyle że w mroźne noce. Za to obecność szadzi spowodowana jest przechłodzonymi, ale wciąż ciekłymi kroplami wody, które napotykają powierzchnię przedmiotów o ujemnych temperaturach. Nie zachodzi tu resublimacja, lecz krzepnięcie. Dodatkowo powstanie szadzi wymaga określonych warunków, jakimi są mgła oraz wiatr. Dlatego jest ona zjawiskiem znacznie rzadszym od szronu. Można nawet powiedzieć, że pojawia się zaledwie kilka razy w roku.
Ciekawostka dotycząca szadzi i szronu
Specjaliści opracowali ciekawy, choć czasem zawodny, sposób na odróżnienie szadzi od szronu. Drugi osad składa się igiełek lub piórek lodu, które nie tworzą zwartej bryły, za to szadź jest zbiorem posklejanych kryształków. Co więcej, osadza się ona zawsze zgodnie z kierunkiem wiatru, zwłaszcza na krawędziach przedmiotów. Najczęściej tworzy cienką warstwę, która nie stanowi zagrożenia dla roślin. Jeśli jednak gromadzi się przez dłuższy czas, a w efekcie stworzy ciężkie i niemałe bryły, może doprowadzić nawet do złamania gałęzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.