reklama

Mroźne zimowe dni nie oznaczają końca globalnego ocieplenia

Opublikowano:
Autor:

Mroźne zimowe dni nie oznaczają końca globalnego ocieplenia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Alerty METEO Temat powraca z każdą zimą. Kiedy tylko pojawią się silniejsze opady śniegu i siarczyste mrozy, Internet zalewa fala memów i komentarzy wyśmiewających wiarę w globalne ocieplenie. Nawet pomimo tego, że wiara nie ma tu nic do rzeczy, a liczą się jedynie fakty.
reklama

Pogoda i klimat

Największym problemem osób wyrażających wątpliwość w postępujące globalne ocieplenie jest nieodróżnianie pogody i klimatu, chociaż są to dwa zupełnie odrębne zjawiska:

  • pogoda jest chwilowym stanem atmosfery w danym miejscu
  • klimat stanowią charakterystyczne zmiany pogodowe (w skali roku) obserwowane przez wiele lat
Najprościej ujmując, klimat jest uśrednionym stanem pogody na przestrzeni lat.

Globalne ocieplenie jest faktem

Średnie temperatury w Polsce rosną z każdym rokiem, co z łatwością można zauważyć na dostępnych w Internecie wykresach. To właśnie to zjawisko wskazuje na postępowanie globalnego ocieplenia, które nie dotyczy jedynie Polski, a wielu rejonów świata.

Ale… mrozy!

Globalne ocieplenie nie wyklucza występowania siarczystych mrozów. Pomimo globalnego ocieplenia temperatura nadal może spadać nawet do -30 stopni Celsjusza. Trzeba mieć jedynie na uwadze, że wraz z rozwojem globalnego ocieplenia, zimnych dni będzie znacznie mniej w ciągu roku.

Oznacza to, że temperatury nadal będą niskie, ale ich spadki będą występować znacznie rzadziej. Kiedy ostatnio były Święta Bożego Narodzenia z dużą ilością śniegu i temperaturą sięgającą -20 stopni Celsjusza? No właśnie…

Dobrym przykładem są tu również najgorętsze pustynie na Ziemi. W dzień temperatury na nich potrafią przekraczać 50 stopni Celsjusza, a w nocy spadają do okolic zera. Wraz z postępem globalnego ocieplenia, maksymalna i minimalna temperatura nieustannie rośnie, przez co zwiększa się średnia w skali roku.

Podsumowanie

Średnia temperatur z każdym rokiem rośnie, przez co jest coraz więcej gorących dni i fal upałów, a ilość dni z niską temperaturą znacząco spada. Zjawisko to będzie nieustannie przybierać na sile, a przy tym temperatury będą rosnąć. Niesie to ze sobą wiele poważnych konsekwencji, które z czasem mogą poważnie utrudnić, a wręcz uniemożliwić funkcjonowanie życia na Ziemi.

Zmiany klimatyczne zachodzące w Polsce można zauważyć także na podstawie migracji zwierząt, a w szczególności owadów. Coraz częściej pojawiają się gatunki, dla których warunki w naszym kraju powoli stają się idealne do życia, choć niedawno przebywały w znacznie gorętszych rejonach. Mowa tu chociażby o modliszkach czy ptasznikach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama