reklama

Czy długoterminowe prognozy pogody są dokładne i wiarygodne?

Opublikowano:
Autor:

Czy długoterminowe prognozy pogody są dokładne i wiarygodne? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Alerty METEO Początkowo długoterminowe prognozy pogody spotkały się z niemałym entuzjazmem odbiorców. Jednak z czasem zaczęto podawać w wątpliwość ich dokładność i wiarygodność. Czy można ufać długoterminowym prognozom pogody?
reklama

Na jakiej podstawie sporządza się prognozy pogody?

Sporządzaniem prognoz, które następnie publikuje się w programach telewizyjnych czy na portalach internetowych, zajmują się synoptycy, dla których podstawową wiedzą są dane wygenerowane przez 61 stacji pomiarowych ulokowanych w Polsce. Instrumenty te służą do obserwacji i analizowania pogody, więc co godzinę dokonują pomiarów aktualnych warunków. Dostarczają specjalistom informacje, które umożliwiają im określenie, kiedy dane zjawiska pogodowe i zmiany dotrą do określonego regionu. Zazwyczaj sprawdzalność takich prognoz wynosi około 90%, co uznaje się za bardzo dobry wynik.

Geneza długoterminowych prognoz pogody

Długoterminowe prognozy pogody powstały jako odpowiedź na ludzkie potrzeby. Wielu z nas podczas planowania wycieczki czy organizowania imprezy chce mieć dostęp do informacji o przewidywanych warunkach pogodowych. Dlatego sprawdzamy prognozy na najbliższe 16 dni, a czasem nawet próbujemy się dowiedzieć, jakiej pogody możemy się spodziewać za 30 lub 60 dni. Niestety pojawia się coraz więcej głosów mówiących o bezsensowności takiego działania.

Czy długoterminowe prognozy pogody są wiarygodne?

Przyczyna, dla której wiele osób traci zaufanie do długoterminowych prognoz pogody, jest prosta. Chodzi o ich niską sprawdzalność. Najczęściej z rzeczywistością pokrywają się warunki pogodowe przewidywane z wyprzedzeniem 3-5 dni. Nowoczesne sprzęty, rosnące możliwości oraz skomplikowane obliczenia wykonywane przez synoptyków pozwalają na rzetelne sporządzanie prognoz pogody nawet na kolejne 7-10 dni. Niestety po tym terminie wiarygodność gwałtownie spada, a informacje dotyczące zjawisk, które mają wystąpić po 16 czy 30 dniach często są bardziej zmiennymi przypuszczeniami niż prognozami.

Jak wykonuje się długoterminowe prognozy pogody?

Sporządzenie prognoz pogodowych dla okresu kilkunastu lub kilkudziesięciu dni to trudne zadanie wymagające przeanalizowania danych z wielu modeli numerycznych. Wtedy okazuje się, że dokonywane obliczenia dają sprzeczne wyniki, które nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Jako działanie uzupełniające wykorzystuje się również narzędzia, które łączą wyliczenia wielu wiązek i pozwalają określić prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych zjawisk pogodowych.

Wnioski dotychczas przeprowadzonych testów

Niestety testy sprawdzalności, które dotychczas wykonano, potrafią skutecznie zmniejszyć entuzjazm. Okazuje się, że zapowiadane po 10 dniach temperatury powietrza sprawdzają się na poziomie zbliżonym do 50%. Lepiej sprawy wyglądają z opadami deszczu, które można poprawnie przewidzieć z wyprzedzeniem nawet 10 dni. Jednak w przypadku dłuższych okresów dane często są błędne. Dowieść tego można nawet samodzielnie, w bardzo prosty sposób – wystarczy sprawdzić, jaka pogoda prognozowana jest za 16 dni, a po tygodniu zobaczyć, czy warunki przewidywane dla danej daty są takie same. Podsumowując, swoją wiedzę najbezpieczniej jest opierać o prognozy na okres od 3 do 10 dni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama