reklama

Trudne sprawy spadkowe - gdzie szukać pomocy?

Opublikowano:
Autor:

Trudne sprawy spadkowe - gdzie szukać pomocy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Odejście bliskiej osoby to nie tylko smutek dla rodziny. To często również wyzwanie w postaci konieczności uregulowania szeregu spraw związanych z dziedziczeniem po zmarłym. Bywa, że pozostawił on spadek, ale nie sporządził testamentu. Zdarza się także, że pozostawił po sobie długi, których spłata będzie ciążyć na spadkobiercach. Jak poradzić sobie z gąszczem przepisów prawa spadkowego?
reklama

Dział spadku

Po stwierdzeniu nabycia spadku bądź po notarialnym poświadczeniu dziedziczenia podejmowane są działania, mające na celu rozwiązanie współwłasności, która w wyniku dziedziczenia powstała między spadkobiercami. Innymi słowy, powinni oni odziedziczony majątek podzielić pomiędzy sobą. Jeżeli spadkobiercy są zgodni w kwestii podziału, postępowanie spadkowe jest proste i nie wymaga zaawansowanej pomocy prawnika. Jeżeli takiej zgody z różnych powodów nie ma, trzeba skorzystać z usług fachowca, który pomoże spadkobiercom przygotować wszelkie niezbędne dane i dokumenty dla sądu cywilnego, przeprowadzającego dział spadku. Postępowanie dotyczy sposobu działu, ustalenie spłat, dopłat, darowizn i pozostałych roszczeń, które mogą wyniknąć w trakcie postępowania. Na ogół takie postępowanie jest skomplikowane i długotrwałe. Prawnik pomoże spadkobiercom na każdym etapie – zarówno podczas negocjacji przedsądowych, jak i na samej rozprawie.

Poszukiwanie majątku zmarłego

Spadkobiercy mogą złożyć w sądzie wniosek o sporządzenie spisu inwentarza, choć mogą także poszukiwać majątku zmarłego na własną rękę. Jest to niełatwe, bowiem spadkobiercy nie wiedzą, czy np. zmarły nie był zadłużony. Warto wówczas o pomoc w poszukiwaniu poprosić fachowca. Można zlecić poszukiwanie mienia wyspecjalizowanym podmiotom, jak agencja detektywistyczna Detektyw Spark

Poszukiwanie majątku zwykle zaczyna się od przeszukania dokumentów zmarłego, wśród których mogą się znaleźć umowy, rachunki, wezwania do zapłaty, wyciągi bankowe, odpisy aktów notarialnych, itp. Nie zawsze jednak daje to spodziewane wyniki i poszukiwania trzeba prowadzić w szerszym zakresie. Prywatny detektyw może pomóc w zgromadzeniu dokumentacji, stwierdzeniu, czy zmarły nie pozostawił długów (a w związku z tym czy przyjęcie spadku może być niekorzystne dla spadkobierców), poszukiwaniu nieznanych spadkobierców, ustaleniu, czy dana osoba jest spadkobiercą, stwierdzeniu ważności testamentu i prawa do zachowku, itp. Dzięki tym działaniom ujawnienie majątku zmarłego da odpowiedź na pytanie, czy w ogóle przyjąć spadek, czy go odrzucić, czy też przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Wszelkie materiały detektyw uzyskuje zgodnie z prawem i mogą one stanowić istotne dowody dla sądu.

Testament, wydziedziczenie, zachowek

Jeżeli zmarły pozostawił testament i zachodzi podejrzenie, że został on sfałszowany bądź spadkodawca, sporządzając go, nie był w stanie skutecznie rozporządzać majątkiem, detektyw może także pomóc w poszukiwaniu dowodów. Są to niezwykle skomplikowane procedury, pracochłonne i długotrwałe. Niejednokrotnie wiążą się z odpowiedzialnością karną za przestępstwo przeciwko testamentowi lub z obaleniem testamentu.

W przypadku wydziedziczenia przez spadkodawcę osoby dziedziczącej z mocy ustawy, można sprawdzić, czy wydziedziczenie jest uzasadnione i skuteczne oraz jakie pociąga za sobą skutki, ewentualnie na tej podstawie je podważyć. W tej sytuacji istnieje także możliwość sprawdzenia, czy można skutecznie dochodzić zachowku. 

Zachowek należy się osobie pominiętej w testamencie lub nieskutecznie wydziedziczonej. W tym wypadku osoba ta ma prawo domagać się od pozostałych spadkobierców odpowiedniej kwoty pieniężnej. Jeżeli nie ma w tej materii zgody spadkobierców lub ukrywają oni rzeczywisty odziedziczony majątek, pomoc prywatnego detektywa może okazać się nieoceniona. Warto wspomnieć, że wysokość zachowku stanowi równowartość połowy majątku, gdyby dziedziczenie nastąpiło z mocy ustawy. Przykład: zmarły pozostawił majątek w postaci lokaty na 300 tysięcy złotych, miał żonę i dwoje dzieci, a jedno z dzieci zostało pominięte w testamencie. Zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego, połowa majątku przypada wdowie, a druga połowa podlega równemu podziałowi pomiędzy dzieci. W tym wypadku wdowa dziedziczyłaby 150 tys. zł, a drugie 150 tys. przypadłoby w równych częściach (po 75 tys. zł) każdemu z dzieci. Zatem dziecku pominiętemu w testamencie należy się 37,5 tys. zł. Jest więc o co walczyć.

O pomoc w tych trudnych sprawach można zwrócić się także do funkcjonującej agencji detektywistycznej Detektyw Sektor. Zatrudnieni tam specjaliści przeprowadzą niezbędne czynności fachowo i dyskretnie, a co najważniejsze – zgodnie z prawem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama