Wybór odpowiedniego śpiwora
Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór akcesoriów turystycznych, bez których trudno sobie wyobrazić nocowanie pod gołym niebem. Szczególnie istotny jest wybór odpowiedniego śpiwora. Od niego zależy komfort i bezpieczeństwo górskich wypraw. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, zastanówmy się, na jakich wysokościach będziemy go używać. Podczas wyboru śpiwora letniego warto kierować się zakresami temperatur badanymi wg EN13537 lub ISO 23537.
Rozpoznanie potrzeb
Weźmy pod uwagę prognozowane warunki oraz temperatury nocą. Pogoda w górach potrafi być kapryśna i dość nieprzewidywalna. Dobowe wahania temperatur sprawiają, że możemy być zaskoczeni zimnem panującym po zmierzchu. W warunkach górskich noce bywają nieco chłodniejsze w odczuciu niż podczas zwykłego wyjazdu turystycznego. Każdy z nas ma swoje preferencje dotyczące komfortu termicznego czy przestrzeni. Niezwykle ważne jest ich przeanalizowanie oraz zadbanie o swoje potrzeby.
Materiały i technologie
Dostępne na rynku śpiwory zostały wyprodukowane z trwałych i niepodatnych na zabrudzenia materiałów. Ich zewnętrzna warstwa jest wykonana najczęściej z wytrzymałego nylonu lub poliestru. Wysokiej jakości egzemplarze wyprodukowane zostały z oddychających i odpornych na przetarcia tkanin. Do wyboru mamy śpiwór puchowy letni lub syntetyczny. Jaki wybrać? Śpiwór z wypełnieniem puchowym doskonale izoluje przed zimnem. Waży też o połowę mniej od syntetycznego. Poza tym można go skompresować do niewielkich wymiarów. Natomiast śpiwór syntetyczny wykazuje większą odporność na przemoczenie.
Temperatura komfortu i ekstremalna
Śpiwór powinien być dopasowany do pory roku i miejsca noclegu. Podczas wyboru komfortowego modelu do spania „pod chmurką” warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z kluczowych aspektów jest temperatura komfortu podawana przez producenta. Określa zakres, w jakim możemy przyjemnie spędzać noce, m.in. w warunkach górskich. Zwracajmy uwagę na oznaczenia termiczne zgodne z normami EN. W ekstremalnych warunkach niezwykle istotny jest komfort zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę niewielki zapas temperatur, z jakimi możemy się zmierzyć na wysokościach.
Waga i pakowność
Największą popularnością wśród miłośników górskich wędrówek cieszą się ultralekkie śpiwory o niewielkiej objętości. Oferowane przez wiodących producentów modele są wymarzonym ekwipunkiem dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego miejsca w plecaku. Mogą okazać się nieocenionym elementem podczas długich wypraw górskich. Najlżejsze modele mają zazwyczaj do 300 g. Od konstrukcji śpiwora zależą właściwości izolacyjne. Warto mieć na uwadze, że im wyższa jakość, tym lepszy komfort cieplny.
Dodatkowe funkcjonalności
- Niezwykle przydatny jest kaptur termiczny. W dopasowanym do anatomii kroju ściśle opatula głowę.
Utrzymanie i pielęgnacja śpiwora letniego
Śpiwór powinien być przechowany w suchym oraz przewiewnym miejscu. Dzięki temu posłuży nam przez wiele sezonów. Do przechowywania może się przydać specjalny worek. Ewentualnie warto zawiesić go na ścianie w przestronnym miejscu. Bezwzględnie trzeba pamiętać o prawidłowym i regularnym czyszczeniu. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Do prania puchu zwykle używa się specjalnych preparatów, które delikatnie usuwają brud i przywracają właściwości termoizolacyjne.
Najważniejsze kryteria wyboru
Wybierając letni śpiwór puchowy, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i jakość wypełnienia, wagę i pakowność oraz dodatkowe funkcjonalności. Nie bez znaczenia jest również kształt, materiał czy konstrukcja wpływająca na właściwości izolacyjne. Śpiwór letni doskonale nadaje się na ciepłe miesiące w namiocie. Zachęcamy do wyboru sprawdzonych akcesoriów turystycznych, które można znaleźć przykładowo na stronie https://pajaksport.pl/ekwipunek/spiwory/87-spiwory-letnie/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.