Objawy depresji u dorosłych
Depresja jest jednostką chorobową występującą w różnym wieku i bez względu na płeć. W przypadku skutecznego leczenia depresji bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, wdrożenie leczenia oraz wsparcie bliskich w walce z chorobą. Określenie przyczyny choroby wpływa na skuteczność leczenia, ale często najtrudniejsze jest samo rozpoznanie depresji. Do najczęstszych objawów depresji zalicza się:
- powolna utrata radości życia,
- ograniczenie dotychczasowej aktywności,
- trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków,
- problemy ze snem,
- zaburzenia koncentracji,
- zmniejszenie libido,
- przewlekłe dolegliwości bólowe, trudne do zdiagnozowania i wyleczenia,
- uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji.
Jakie są metody leczenia depresji?
W przypadku depresji najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne i psychoterapię, a w niektórych sytuacjach konieczne jest połączenie obu metod. Dzięki lekom przeciwdepresyjnym możliwe jest złagodzenie objawów. Leki nowej generacji umożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków, ale muszą być dobrane do przyczyn i intensywności objawów. Dla uzyskania pożądanych efektów konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku poprawy samopoczucia. Zdarza się, że w takiej sytuacji pacjenci odstawiają leki, co niestety może spowodować nawrót choroby, a dodatkowo wystąpienia objawów odstawiennych. Przyjmowanie środków przeciwdepresyjnych trwa najczęściej około pół roku, a w razie konieczności lekarz może zdecydować o przedłużeniu leczenia. Należy również pamiętać, że leki przeciw depresji można odstawić stopniowo, zmniejszając dawkę pod ścisłą kontrolą lekarza.Skuteczną metodą leczenia depresji jest psychoterapia, ale na jej efekty zwykle trzeba dłużej poczekać. Optymalne rezultaty psychoterapii wymagają regularnych wizyt oraz zaangażowania i szczerości ze strony pacjenta. Ta forma leczenia przynosi długotrwałe efekty i stanowi niezbędny element farmakoterapii.
Jak wspierać osobę cierpiącą na depresję?
W leczeniu depresji bardzo ważne jest wsparcie najbliższych. Przede wszystkim należy pamiętać, że depresja jest chorobą i bagatelizowanie jej objawów, nie tylko nie pomaga, a wręcz może pogłębić stan chorego. Wspierając chorego w walce z depresją, warto uzbroić się w cierpliwość i uważnie słuchać. Dziś większość osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku chorych na depresję zbytnie zachęcanie do działania i przesadne motywowanie do zmiany zachowania przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Podobne rezultaty przynosi zbytnie pobłażanie choremu.Depresja to częsta choroba, która utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, ale dzięki odpowiednio dobranym lekom, profesjonalnej psychoterapii oraz wsparcia rodziny i przyjaciół może przynieść pozytywne rezultaty. W przypadku pojawienia się już pierwszych niepokojących objawów warto niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.