reklama

W ten weekend spektakularne Oblężenie Malborka. Sprawdź co się będzie działo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W ten weekend spektakularne Oblężenie Malborka. Sprawdź co się będzie działo - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi kulturalneMalbork przygotowuje się na wielkie święto historii. W dniach 18–20 lipca 2025 roku odbędzie się Oblężenie Malborka – jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w Polsce. W programie widowiskowe inscenizacje walk, turnieje rycerskie, pokazy machin oblężniczych, warsztaty rzemiosła i jarmark średniowieczny.
reklama

Trzy dni w sercu średniowiecznej twierdzy, setki rekonstruktorów, historyczne emocje i wyjątkowe atrakcje dla całej rodziny – tak zapowiada się tegoroczna edycja Oblężenia Malborka. To wydarzenie nawiązuje do historycznego oblężenia zamku z 1410 roku, tuż po bitwie pod Grunwaldem. Spektakularne widowisko, dziesiątki pokazów i żywa lekcja historii przyciągają co roku tysiące widzów z Polski i zagranicy.

Nocne inscenizacje walk pod zamkiem w Malborku

Największą atrakcją tegorocznego Oblężenia Malborka będą bez wątpienia nocne inscenizacje, które odbędą się w piątek i sobotę o godzinie 22.00 przy Wałach von Plauena. Spektakularne widowisko, reżyserowane przez Aleksandra Krempecia – cenionego twórcę rekonstrukcji historycznych – przeniesie widzów w samo serce wydarzeń z 1410 roku.
Na tle monumentalnych murów zamku rozegrają się sceny oblężenia z udziałem setek rekonstruktorów, konnych, machin wojennych i pirotechniki. Inscenizacja nie ogranicza się tylko do pokazów bitewnych – to również opowieść o ludziach, emocjach i wyborach, które rozgrywały się w cieniu wojny. Klimatyczna scenografia, światło, dźwięk i narracja sprawią, że będzie to nie tylko pokaz, ale prawdziwe, teatralne przeżycie.

reklama

Jarmark Średniowieczny i pokazy dawnych rzemiosł

W ciągu dnia warto odwiedzić Jarmark Średniowieczny, który rozgości się na Międzymurzu. Kramy z rękodziełem, historycznymi replikami i tradycyjną żywnością stworzą wyjątkowy klimat średniowiecznego miasta. To tutaj będzie można zobaczyć mistrzów w akcji – kowali, garncarzy, cieśli, tkaczy czy rzemieślników pracujących w drewnie i szkle.
Odwiedzający będą mieli okazję nie tylko podziwiać ich kunszt, ale także porozmawiać z twórcami i samemu spróbować dawnych technik podczas pokazów i miniwarsztatów. Całość dopełni, muzyka, zapach pieczonego chleba i widowiskowe prezentacje obozowego życia.

reklama

Turnieje rycerskie i pokazy walk na żywo

Miłośnicy średniowiecznych potyczek nie będą zawiedzeni. W programie znalazły się turnieje rycerskie w formule 1 na 1 oraz 2 na 2, pojedynki piesze, a także widowiskowe pokazy broni białej i czarnoprochowej. Na specjalnie przygotowanych arenach będzie można obserwować zmagania doświadczonych wojowników w pełnym rynsztunku bojowym.
Zaprezentowane zostaną również repliki machin oblężniczych i armat, które w efektowny sposób ukażą technikę prowadzenia oblężeń w XV wieku. Widzowie poznają także tajniki średniowiecznej strategii wojennej i organizacji armii – to żywa lekcja historii z komentarzem pasjonatów i rekonstruktorów.

reklama

Gród Dziecięcy i warsztaty edukacyjne dla najmłodszych

Specjalnie dla najmłodszych uczestników wydarzenia powstanie Gród Dziecięcy – bezpieczna i pełna atrakcji strefa edukacyjno-zabawowa. Dzieci będą mogły na własnej skórze poczuć klimat epoki: przymierzyć elementy zbroi, własnoręcznie wybić monetę, strzelić z łuku czy wziąć udział w grach terenowych stylizowanych na średniowieczne przygody.
W programie znalazły się również warsztaty plastyczne, kaligrafii, budowania mozaik i modeli zamków, a także zajęcia archeologiczne prowadzone przez animatorów. To doskonała okazja, by poprzez zabawę wciągnąć dzieci w świat historii i pokazać im, że nauka może być fascynującą przygodą.

reklama

Bilety i informacje organizacyjne

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Bilety obowiązują jedynie na nocne zwiedzanie zamku i inscenizacje historyczne, dostępne są online na stronach bilety.zamek.malbork.pl oraz eventim.pl.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo