Polska artystka zaprezentowała Chmurę ptaków w Dubai Mall
W sercu jednego z największych centrów handlowych świata Dubai Mall, zawisła monumentalna instalacja artystyczna wykonana przez polską projektantkę szkła, Edytę Barańską. Jej dzieło, zatytułowane Chmura ptaków, powstało w gdyńskiej pracowni Barańska Design, mieszczącej się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Projekt stanowi wyjątkowy przykład połączenia szklanej rzeźby z nowoczesną architekturą przestrzeni publicznej.
Setki szklanych form zawisły 13 metrów nad ziemią
Chmura ptaków została zainstalowana w nowej części Dubai Mall – The District – pod 13-metrową, przeszkloną kopułą. Kompozycja składa się z kilkuset elementów wykonanych w technice fusingu, przypominających kształtem ptaki. Całość waży niemal 880 kilogramów i porusza się lekko pod wpływem światła oraz przepływu powietrza, tworząc dynamiczną, niemal hipnotyzującą strukturę.
Do utrzymania instalacji użyto specjalnej kratownicy nośnej, której konstrukcja waży ponad tonę. Mimo tej imponującej masy dzieło sprawia wrażenie lekkiego i ulotnego.
Inspiracja kulturą Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Projekt Edyty Barańskiej został wybrany w ramach zamkniętego konkursu organizowanego przez właściciela Dubai Mall – spółkę Emaar Properties. Współorganizatorem była firma Art in Public Space, specjalizująca się w sztuce obecnej w przestrzeniach miejskich Dubaju.
Inspiracją dla artystki były sokoły – ważny motyw w kulturze Emiratów, symbolizujący wolność, siłę i prestiż. Jak podkreśla Edyta Barańska, jej szklane ptaki są poetycką, współczesną interpretacją tego symbolu, wkomponowaną w nowoczesną przestrzeń handlowo-rozrywkową.
Rzeźba zmienia się w ciągu dnia
Początkowo planowano, że instalacja będzie statyczna. Jednak naturalny ruch powietrza w kopule sprawił, że delikatne formy zaczęły się poruszać. Efekt zaskoczył samych twórców. Powstała szklana mobila, reagująca na światło i wiatr. W ciągu dnia szkło odbija promienie słoneczne, tworząc refleksy i świetlne załamania, a po zmroku instalacja ożywa dzięki subtelnemu oświetleniu LED.
Instalację zamontowano w rekordowym czasie – zaledwie sześć nocy. Prace prowadzone były wyłącznie nocą, ze względu na całodobowe funkcjonowanie centrum handlowego. Za koordynację techniczną odpowiadał Maciej Frej, partner Edyty Barańskiej, a za konstrukcję nośną – firma Atorial z Gliwic, pod kierownictwem inżyniera Bartłomieja Minora.
Polska sztuka w sercu światowego luksusu
Edyta Barańska od ponad dwóch dekad tworzy projekty ze szkła artystycznego, które łączą estetykę z funkcją użytkową. Jej prace można podziwiać w hotelach Hilton w Gdańsku i Sheraton w Sopocie, a także w przestrzeni miejskiej Trójmiasta. Artystka jest również autorką mozaiki na Skwerze Kościuszki w Gdyni oraz rzeźby Wings of Freedom na gdańskim lotnisku.
Instalacja Chmura ptaków w Dubai Mall to kolejny dowód na to, że polskie wzornictwo, rzemiosło i sztuka mogą z powodzeniem funkcjonować na światowej scenie, w najbardziej prestiżowych lokalizacjach.
Komentarze (0)