reklama

Poznaj sekrety Wrzeszcza i Oliwy. Nowa książka już dostępna [RECENZJA]

Opublikowano:
Autor:

Poznaj sekrety Wrzeszcza i Oliwy. Nowa książka już dostępna [RECENZJA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Książki i publikacje Dlaczego góra za Politechniką Gdańską nazywa się szubienicza? Gdzie sądzony był Albert Forster? Na co przerobiono dawne wrzeszczańskie krematorium? Sprawdziliśmy, jakie sekrety skrywa nowa publikacja wydawnictwa Księży Młyn „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy”.
reklama

Wrzeszcz i Oliwa, choć nie od razu były częścią Gdańska, mają bardzo długą historię. Im historia dłuższa, tym dane miejsce kryje w sobie sekretów i tajemnic. Te często są wprost niesłychane. Część tych tajemnic odkrywają „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy” autorstwa Joanny Raftopulos.

Niespełna 150-stronicowa publikacja zawiera w sobie 33 historie dotyczące ciekawych, ważnych wydarzeń z dziejów dwóch gdańskich dzielnic oraz intrygujących miejsc, które przetrwały do dziś, lecz pełnią zupełnie inne funkcje.  O niektórych historiach część czytelników zapewne słyszała lub czytała wcześniej. Wiele z nich na pewno zaskoczy niejednego gdańszczanina.

Gdzie sądzony był Albert Forster, zarządca Gdańska z czasów nazistowskiej okupacji? Jaką funkcję pełnił niegdyś budynek dzisiejszej cerkwi św. Mikołaja? Jak to się stało, że Oliwa stała się częścią Gdańska? Co znajdowało się w miejscu dawnej, dziś niszczejącej siedziby Telewizji Polskiej? Jakie tajemnice kryją w sobie fabryki Dr. Oetkera i Bałtyku? Każdą z tych historii opisano prostym, przystępnym językiem, dzięki czemu z odkrywaniem tajemnic poradzą sobie nawet młodsi czytelnicy. Historie opisane są też dosyć zwięźle, pozostawiając głód poszukiwania dalszych informacji.

Każda historia jest opatrzona czarno-białymi grafikami, ukazującymi wizerunki opisywanych miejsc sprzed lat. Czytelnik może zobaczyć, jak wyglądała niegdyś dzisiejsza Opera Bałtycka, czy niszczejący gmach dawnej siedziby TVP. W publikacji zawarto także fotografie nieistniejącego już lotniska na Zaspie, zwanego przed wojną Danzig-Langfuhr (Gdańsk Wrzeszcz), a kadry z czasów początków gdańskiego zoo.

Każdemu, kto jest głodny historii Gdańska i jego dzielnic w ciekawej, przystępnej formie, bez wahania możemy polecić „Sekrety Wrzeszcza i Oliwy”. Ta lektura może stanowić dobry wstęp do dalszego zgłębiania tajemnic ponad tysiącletniej historii naszego miasta.

Puls Gdańska jest patronem medialnym książki. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama