reklama

Dymy nad Gdańskiem, czyli opowieść o początku i końcu hitlerowskiej okupacji [RECENZJA]

Opublikowano:
Autor:

Dymy nad Gdańskiem, czyli opowieść o początku i końcu hitlerowskiej okupacji [RECENZJA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Książki i publikacje„Dymy nad Gdańskiem” nie są zwykłą opowieścią historyczną o losach II Wojny Światowej. Jest to zbiór ciekawych epizodów wojennych z prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie. Przedstawione historie rzucają na pewne wątki zupełnie nowe, nieznane dotąd spojrzenie.
reklama

Akcja historii zawartych w „Dymach nad Gdańskiem” autorstwa Leszka Adamczewskiego obejmuje okres od końca sierpnia 1939 roku, aż do początku 1959 roku. Epizody dotyczą wydarzeń poprzedzających II Wojnę Światową, pierwszy dzień wojny w Gdańsku, a także początkowe etapy zbrojnej napaści na Polskę na terenie prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie.

Napisane lekkim i przystępnym dla każdego czytelnika językiem historie opowiadają między innymi o kulisach wybuchu wojny w Gdańsku, przebiegu ataku na Westerplatte, czy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jest to książka historyczna, opowiadająca o prawdziwych wydarzeniach z przeszłości, jednakże jest łatwa w odbiorze i przystępna dla każdego czytelnika. Znajdziemy w niej nie tylko wątki gdańskie. Opowieści dotyczą także krwawych wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku w Bydgoszczy, historii tamtejszej fabryki przemysłu zbrojeniowego, czy wizyty Adolfa Hitlera w Trójmieście.

reklama

Leszek Adamczewski poruszył także ciekawe tematy dotyczące nieudanego zamachu na pociąg Adolfa Hitlera w Borach Tucholskich, produkcji filmu o Titanicu w Trójmieście, testach niemieckich rakiet V-2 w Borach Tucholskich, losach bezcennych gdańskich zabytków, a także tajemniczych konwojach, które przewijały się przez Gdynię.

Ważną częścią opracowania są opowieści o schyłku istnienia prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie, wycofywania się stąd hitlerowskich przywódców i cywilów oraz zajmowaniu kolejnych terytoriów przez armię radziecką. Autor rozprawia się także z kilkoma mitami wojennymi. Czytając „Dymy nad Gdańskiem”, dowiemy się między innymi prawdy na temat produkcji mydła z ludzkiego tłuszczu w Gdańsku.

Te oraz wiele innych gdańskich i nie tylko gdańskich niecodziennych historii pokazują obraz II Wojny Światowej z innej, niezwykle ciekawej perspektywy. Rozbudowane opisy pozwalają wczuć się w klimat tamtych mrocznych dni, które na zawsze odmieniły Gdańsk i jego okolice.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama