Już 28 czerwca wraz z zakończeniem roku szkolnego, ponad 68 tysięcy uczniów gdańskich szkół podstawowych i średnich rozpocznie długo wyczekiwane wakacje. Miasto Gdańsk po raz kolejny przygotowało dla nich ofertę letniego wypoczynku w ramach programu „Akcja Lato 2025”. Czeka wiele darmowych atrakcji, warsztatów, zajęć sportowych, kulturalnych i edukacyjnych, a także bezpieczne kąpieliska, miasteczka wodne i plenerowe wydarzenia.
Darmowe półkolonie w 70 szkołach
Najmłodsi uczniowie klas I–III będą mogli skorzystać z bezpłatnych półkolonii, które odbędą się w aż 70 gdańskich szkołach. Pięciodniowe turnusy z opieką od 8 do 10 godzin dziennie zaplanowano dla niemal 690 grup. Program obejmuje zajęcia świetlicowe, sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Rekrutację prowadzą bezpośrednio poszczególne placówki, a zapisy w większości ruszyły już dziś.
– Zachęcamy do zaplanowania wakacji z wyprzedzeniem i do skorzystania z szerokiej gamy propozycji, jakie przygotowaliśmy dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Sport, kultura i edukacja
W ramach „Akcji Lato” swoje propozycje przygotowały również miejskie instytucje, organizacje pozarządowe i placówki kultury. Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na gry terenowe, sporty wodne (w tym naukę pływania na kajakach i deskach SUP przy SP 65) oraz otwarte boiska w trzech lokalizacjach (Wrzeszczańska, Opacka, Śluza). Zajęcia wodne dla zorganizowanych grup szkolnych odbędą się w terminach: 30.06, 1.07, 3.07 i 4.07, w godz. 9:00–11:00 lub 12:00–14:00.
W Pałacu Młodzieży zaplanowano półkolonie „Zasilani zdrową energią” (30.06–04.07 oraz 07.07–11.07, godz. 8:00–16:00), a także liczne warsztaty od plastyki po żeglarstwo. Zapisy na półkolonie startują 2 czerwca drogą elektroniczną. Warsztaty odbywać się będą w dwóch terminach: 30.06–25.07 i 18–22.08. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Żeglarstwo i edukacja cyfrowa
Na młodzież w wieku 12–25 lat czekają także bezpłatne jednodniowe półkolonie żeglarskie w Sobieszewie. Będą one organizowane w sierpniu przez Gdański Ośrodek Sportu w ramach Programu Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych. Poza nauką żeglowania, uczestnicy wezmą udział w warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z technologii. Zapisy prowadzone są online.
Zajęcia w ECS, Hevelianum i Muzeum Gdańska
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza dzieci (6–10 lat) na warsztaty „Latawce emocji” i „Sztuka równowagi”, odbywające się w wybrane dni lipca. Dla grup zorganizowanych ECS oferuje warsztaty „Skarby morza” i „Co za plama” (30.06–17.07), koszt wynosi 15 zł za osobę, obowiązuje rezerwacja.
Hevelianum przygotowało z kolei quest room „Stacja Kosmiczna. Wejdź do gry!” (31.05–31.08), a także mobilne planetarium, escape roomy, obserwacje nieba, pikniki i warsztaty ekologiczne.
Z kolei Muzeum Gdańska zaprasza na codzienne spacery i gry miejskie (28.06–31.08), m.in. „Fenomen Gdańska” czy „Tropem cystersów”. Koszt udziału to 15 złotych od osoby, a organizatorzy wymagają rejestracji.
Letnia szkoła ratownictwa, zumba i regaty
W ramach programu „Aktywuj się w Gdańsku” mieszkańcy mogą wziąć udział w zajęciach zumby, jogi, nordic walking, siatkówki plażowej czy letniej szkole ratownictwa, a to wszystko bezpłatnie. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie: aktywujsiewgdansku.pl.
Komentarze (0)